Pi. 29. mar 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Vyplatí sa tepelné čerpadlo?

8 min čítania

V čase zvýšeného záujmu o tepelné čerpadlá logicky častejšie padajú otázky spojené s výhodnosťou tohto zdroja tepla. Áno, tepelné čerpadlá potrebujú na svoju prevádzku elektrinu, niektoré z nich nie sú pri nízkych vonkajších teplotách schopné dodať požadovaný objem tepla. Na druhú stranu, kvalitné tepelné čerpadlo zvládne dodať dostatok lacného tepla s minimálnymi prevádzkovými nákladmi.

Vyplatí sa tepelné čerpadlo?
(zdroj: Shutterstock.com)

Konkrétne tepelné čerpadlá zem/voda boli najúspornejším zdrojom tepla aj v čase historicky podpriemerných cien elektriny, zemného plynu, uhlia a ďalších konvenčných energetických komodít. Dnes však tento rozdiel narastá, viď kalkulačku na webe tzb-info.cz.

V skratke, kvalitné tepelné čerpadlá zem/voda sú schopné z 1 kW elektrickej energie vygenerovať aj 5 kW tepla. Tepelné čerpadlá nájdete pri budovách všetkých rozmerov, či už sú to budovy s veľkosťou lodného kontajnera alebo nemocnice, školy, letiská, nákupné centrá a pod. Nemusíte mať teda obavy, že by ste na trhu nenašli čerpadlo, ktoré by bolo schopné uspokojiť vašu spotrebu tepla a teplej vody.

Ako je to so životnosťou?

V spojitosti s tepelnými čerpadlami sa často spomína životnosť. Ak si zaobstaráte kvalitné tepelné čerpadlo, ktorému zároveň doprajete kvalitnú inštaláciu a servis, môžete sa tešiť na bezproblémovú prevádzku presahujúcu 20 rokov. Napríklad spoločnosť IVT Tepelné čerpadlá s.r.o. inštalovala v Českej republike čerpadlo, ktoré svojim majiteľom slúžilo spoľahlivo 27 rokov, viď tu.

Čo obstarávacia cena?

Náklady na obstaranie tepelného čerpadla sa líšia v závislosti od typu čerpadla, kedy najlacnejšie na obstaranie sú jednotky so systémom vzduch/vzduch, najnáročnejšie potom jednotky zeme/voda, ktoré sú však v dlhodobom horizonte najúspornejšie na prevádzku, investície do nich sa potom majiteľovi násobne vrátia, viď kalkulačka na webe tzb-info.cz.

Treba spomenúť, že na obstaranie tepelného čerpadla možno získať dotáciu od štátu, ktoré výrazne znižujú počiatočné náklady na nový zdroj tepla.

Komerčný článok