Št. 28. mar 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Aby voda nespôsobovala problémy

12 min čítania

Voda – jej dôležitosť si často uvedomujeme, až keď sú s ňou problémy. Niekedy je to jej nedostatok, inokedy prebytok a s tým spojené nepríjemnosti s kanalizáciou či strešnými zvodmi. Sú veci, ktoré nijako ovplyvniť nedokážeme, avšak zabezpečiť plynulý odtok dažďovej vody zo strechy je len v našej kompetencii.

Aby voda nespôsobovala problémy
(zdroj: komerčný článok)

Kde končia nečistoty zo strechy?

Počas dažďa sa zo strechy do strešných zvodov splaví kadečo. Menšie častice nafúkaných prachových či pieskových nečistôt sa do kanalizačného systému dostanú bez väčších problémov. Ale na strechy sa toho dostane oveľa viac! Lístie z okolitých stromov, menšie konáriky, na jar odfúknuté kvety zo stromov – to všetko vďaka vetru môže skončiť na našich strechách a následne vo zvodoch. A potom stačí jeden lepší dážď a všetko skončí v kanalizácii. Aby sa pri ústí do kanalizačného potrubia zvod neupchával, montuje sa na jeho koniec lapač strešných splavenín. Lapače strešných splavenín (geigre) nielen zachytia objemnejšie kusy nečistôt, ktoré by časom mohli upchať odtok do kanalizácie, ale vďaka svojej konštrukcii sa veľmi jednoducho čistia, majú skvelý dizajn a prispôsobia sa akejkoľvek architektúre stavby. Protizápachová klapka bráni spätnému úniku pachu z kanalizácie a kvalitná výstuž dovoľuje ukotviť lapač v betóne či v pôde pevne a stabilne. A čistenie? Stačí rukoväťou nadvihnúť poklop geigra a vytiahnuť kôš, ktorý v tomto systéme plní funkciu filtra.

Dôležité je mať prístup ku kanalizačnej šachte

Aj napriek tomu, že pri ústí každého zvodu použijeme lapače strešných splavenín, prístup do kanalizačnej šachty musí byť prístupný a dostatočne zabezpečený. Kanalizačné poklopy, ktoré tieto vstupy zakrývajú, sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, prevedeniach a záťažových triedach. Nie je predsa jedno, či sa kanalizačný poklop nachádza na pešej zóne alebo na frekventovanej a vyťaženej vozovke! Pokiaľ by sme vyberali kanalizačný poklop do dvora či do priestoru, po ktorom sa bude maximálne chodiť, stačí siahnuť po triede A15. Pre prejazd osobným autom však táto trieda záťaže nie je postačujúca a pri prejazde áut nákladných existujú ešte vyššie záťažové triedy kanalizačných poklopov, ktoré musia spĺňať veľmi prísne kritériá európskej normy EN 124.

Čo sa týka materiálov a tvarov kanalizačných poklopov, aj tu je široký výber podľa požiadaviek majiteľa. Okrúhle alebo štvorcové, liatinové, kompozitné, oceľové alebo aj betónové – vhodné do súkromných, verejných, ale tiež priemyselných priestranstiev.

Pri stavbe domu je potrebné pamätať na množstvo veľmi zásadných vecí. Jednou z nich je nepochybne bezproblémový odvod dažďovej vody zo strechy a s tým spojené správne fungovanie kanalizácie. Na trhu je široká škála stavebných doplnkov, ktoré nám výrazne dokážu uľahčiť nielen údržbu, ale sú tiež estetické a dizajnovo veľmi pôsobivé.

Komerčný článok