Ut. 25. jún 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Viete, čo je japandi? Alebo čo by nemalo chýbať v byte žiadneho minimalistu

9 min čítania

Medzi jeden z najpopulárnejších interiérových štýlov patrí v poslednej dobe japandi. Ide v podstate o spojenie minimalistického škandinávskeho štýlu s tým japonským. Ako si teda vytvoriť v takom štýle interiér? Čítajte ďalej!

Viete, čo je japandi? Alebo čo by nemalo chýbať v byte žiadneho minimalistu
(zdroj: unsplash.com)

Wabi Sabi a hygge

Škandinávsky štýl je charakteristický predovšetkým svojou pohodlnosťou a funkčnosťou, zatiaľ čo japonský by sa dal najvýstižnejšie charakterizovať slovom estetickosť. Zatiaľ čo japonská estetika Wabi Sabi sa prejavuje v interiéroch v podobe malých nedokonalostí, ktoré patria ku každodennému životu, dánske hygge ich dopĺňa o pohodlie a pocit domova. Tieto dva štýly nie sú teda identické. Podobné sú v čistých líniách, praktickosti priestoru a funkčnosti. Rozdeľujú ich však farby – zatiaľ čo škandinávsky štýl uprednostňuje svetlé farby, japonský siaha skôr po tmavších farbách predovšetkým v dreve a doplnkoch. Ako teda začať pri zariaďovaní v štýle japandi?

Nábytok nemusí byť len dominantou, ale aj detailom

Farebná kombinácia, po ktorej by ste vo svojom interiéri mali siahnuť, je svetlobéžová s bielou, ku ktorej môžete dokombinovať rôzne typy dreva a dekorácie. Prejdime k nábytku. Mali by ste hľadať predovšetkým minimalistické kúsky s čistými líniami, ktoré spolu budú farebne korešpondovať. Investujte do kvalitného nábytku z masívu. Existujú, samozrejme, aj lacnejšie varianty, nájdete ich napríklad v Ikey. Nezabúdajte ani na menší nábytok, ktorý krásne dotvorí vo vašom interiéri detaily – nakúpte taburetky, stolíky aj menšie police. K detailom patria napríklad aj textúry v podobe lamelov alebo betónovej stierky, ktoré môžete tiež pridať hoci aj do stropu.

Čistota a poriadok

Pri zariaďovaní by ste ešte mali myslieť na jedinečné tvary, nedokonalosť a praktickosť. Kľúčovou dekoráciou by sa mali stať vázy alebo neglazovaný keramický riad, obrazy a dokonca aj dekoračné knihy. Možností, vďaka ktorým vytvoríte dokonalý japandi interiér, je samozrejme veľa. Netreba však pritom zabúdať na jeho filozofiu. Tá sa sústreďuje na pohodlie, praktickosť a jednoduchosť. Japandi zároveň pestuje úctu k remeselníkom, ručnej výrobe a prírodným materiálom. Dosiahnuť by ste mali jednoliaty priestor bez zbytočného neporiadku.