Pi. 26. apr 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Vanish na kožené sedačky. Hop alebo trop?

15 min čítania
Vanish na kožené sedačky. Hop alebo trop?
Vanish na kožené sedačky. Hop alebo trop? (zdroj: unsplash.com)

Čo je to vlastne Vanish a na čo sa používa?

Vanish je značka čistiacich prostriedkov, ktoré u nás používame už dlhé roky. Mnohým gazdinkám sa osvedčil najmä na tepovanie kobercov a dôkladné čistenie domácnosti. Je ale vhodný aj na čistenie kožených sedačiek? Poďme si najskôr povedať, že aj Vanish prípravkov poznáme niekoľko druhov. Existuje napríklad vo forme mlieka na tepovanie, vo forme šampónu, spreja, na bielenie záclon, vo forme gélu priamo na škvrny. Okrem toho dostanete aj mydlo na pranie či prášok na rôzne druhy bielizne. Nikde sa však nepíše, že je to prípravok na kožu. Iste, mnoho ľudí si s ním skúsilo prečistiť aj kožené sedačky a možno to aj fungovalo, no predsa len to nie je najsprávnejšia voľba. Prečo?

Pretože čistenie kože je delikátna záležitosť, použitie silného Vanishu na bielenie, môže spraviť viac škody ako úžitku. Mali by ste siahnuť po profesionálnej kozmetike určenej na kožené sedačky alebo rovno volať profesionálom. Vanish na sedačky ako univerzálny čistič teda neodporúčame.

A čo iné domáce recepty?

Mnohé z nich síce neuškodia, ale ani nespravia takú kvalitnú prácu akú by ste od čističa očakávali. Prinajlepšom skončíte s nedokonalo vyčistenou sedačkou, a prinajhoršom dokonca v servise so šmuhami od bielidla. Poďme teda vyvrátiť niektoré mýty , ktoré stále kolujú po internete.

Detské mydlo je neškodný tip, ktorý stále používa veľa ľudí na čistenie koženej sedačky. Síce vám ako lacná alternatíva profesionálny čistiaci prípravok nenahradí, ale ani nepoškodí sedačku.

Skúseností ľudí na internete hovoria o tom, že veľa z nich sa nechá presvedčiť aj na čistenie Cifom, ktorý má podobné účinky ako Vanish, a tu tiež riskujete neželané poškodenie kože.

Samozrejme je rozdiel aj v tom aký typ kože na sedačke máte, prípadne ako je jemná a citlivá. Drahé čalúnenia sú naozaj vysoko citlivé a pri ich čistení by ste mali staviť na istotu, a nie na babské recepty. Ak potrebujete kožu len udržiavať, prípadne znečistenie je veľmi malé, detské mydlo až tak neuškodí, no pamätajte, všetko robte s citom a používajte mäkkú kefu.

Ako treba postupovať pri ošetrovaní kože?

Predpokladáme, že po domácom čistení sa pustíte aj do ošetrovania kože, odborne sa tento proces nazýva impregnácia. Tento krok by ste rozhodne nemali vynechať, zabezpečí dlhotrvajúci pocit čistoty a kožu vyživí. Ako pri čistení, aj ošetrovanie kože by malo byť vykonávané pomocou prípravku na to určeného. Mnoho ľudí však v snahe ušetriť volí bežne dostupnú kozmetiku, ktorú máme v domácnosti. Táto nielenže svoju prácu nevykoná ako má, navyše vám na sedačke zostane mastný film, a to určite nechcete.

Ktoré domáce prípravky ľudia najviac používajú? Určite ste už počuli o Indulone a jej aplikácii na kožu. Iste, keď je dobrá na naše ruky, bude dobrá aj na sedačky, poviete si. Nie je to celkom pravda, a okrem pocitu, že ste sedačku niečím natreli nemá skoro žiadny iný účinok.

Okrem toho ľudia používajú aj domáce oleje ako napríklad kokosový či olivový. Ak chcete mať na sedačke mastný a klzký pocit, smelo do toho. V opačnom prípadne investujte do kvalitného impregnačného prípravku, ktorý kožu naozaj vyživí, zreparuje a uzamkne vlahu bez pocitu akejkoľvek mastnoty. Ešte horšie je to s vazelínou, tú držte radšej len v kúpeľni a nie v blízkosti koženej sedačky.

Profesionálnu kozmetiku určenú na kožené sedačky totiž naozaj nič nenahradí.

Komerčný článok