Ne. 21. apr 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Základom zdravia je zdravý spánok – čo všetko ale preňho treba urobiť?

10 min čítania

Na kvalitu nášho spánku vplýva mnoho faktorov. Určite ste už mnoho počuli alebo čítali o tom, čo treba urobiť, aby ste sa kvalitne vyspali, ale v nasledujúcom článku sa dozviete práve to, čo robiť nemáte!

Základom zdravia je zdravý spánok - čo všetko ale preňho treba urobiť?
(zdroj: unsplash.com)

Cez deň nespite

Kto by si pred spaním neskontroloval telefón, alebo nepozrel dobrý seriál? V skutočnosti však jemná modrá žiara z mobilného telefónu, tabletu alebo digitálnych hodín na nočnom stolíku môže spánok zhoršiť. Najlepšie preto je, ak hodinu pred spaním vypnite televízory, počítače a iné zdroje modrého svetla. Rovnako je dobré, ak zakryjete všetky displeje, ktoré nemôžete vypnúť. V noci si tiež lepšie oddýchnete, ak nebudete počas dňa spať dlhšie, než 20 minút. Ak si už počas dňa pospať musíte, urobte to na začiatku dňa a poobedný energetický útlm prekonajte krátkou prechádzkou, pohárom ľadovej vody alebo telefonátom s kamarátkou.

Budíte sa bolesťou?

Stane sa vám, že sa niekoľkokrát za noc pozriete na budík? Nespôsobí to nič iné, len to, že budete myslieť na deň, ktorý príde, čo vás udrží v bdelom stave. Dajte si budík do zásuvky, pod posteľ alebo ho otočte preč. Aj mierna bolesť chrbta môže narušiť hlboké a pokojné fázy spánku. Dajte si medzi nohy vankúš, aby ste lepšie vyrovnali boky a menej zaťažovali kríže. Ak nepomôže ani to, na vine zrejme bude nevhodný matrac. Kupovanie nového matraca (čo by sme inak mali robiť každých 7-10 rokov) nie je jednoduchá záležitosť, preto si pozrite náš návod, ako vybrať matrac. Ak si potom nebudete istý značkou či tipom matraca, jednoducho si prejdite aj najlepšie matrace recenzie.

Myslite na čistotu miesta, kde spíte

Vankúš môže byť na vine aj vtedy, ak sa pravidelne budíte unavení a so stuhnutým krkom. Mal by totiž mať správnu veľkosť – nemal by byť príliš hrubý a ani príliš plochý. Mal by podporovať prirodzenú krivku vášho krku, keď ležíte na chrbte. Aj kýchanie, smrkanie a svrbenie v dôsledku alergií môžu viesť k zlému spánku. Zároveň sa tak matrac plní plesňami, trusom roztočov a inými spúšťačmi alergií. Na to, aby ste sa im vyhli, si obaľte matrac a vankúše vzduchotesnými alebo prachotesnými krytmi. Tie sa obvykle dajú kúpiť tam, kde aj matrace. Aj na ne môžete využiť naše zľavové kupóny a kódy na www.kuponyzdarma.sk.