Ne. 21. apr 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Mravce v záhrade, byte alebo dome – ako sa ich zbaviť?

7 min čítania

Aj keď sú mravce užitočnými živočíchmi, tak ich neradi vidíme premnožené v kuchyni alebo v záhrade pri zelenine. Za svojou potravou sa dostanú aj cez najmenšie špáry alebo otvory. Keď sa vám nasťahujú do skrinky alebo si spravia mravenisko v záhrade, tak sa ich zbavíte pomerne ťažko. Vyskúšať môžete naše overené tipy.

Mravce v záhrade, byte alebo dome – ako sa ich zbaviť? (Foto: unsplash.com)

Prevencia

Najlepšie je proti mravcom zaviesť preventívne opatrenia a tým pádom sa ich nemusíte v budúcnosti zbavovať. Ideálne je to hlavne vtedy, ak neradi zabíjate hmyz a iné živočíchy. V dome alebo byte ich najviac láka jedlo, ktoré rozvoniava. Dôležité je, aby boli potraviny dobre zabalené, ideálne do misky, sáčku alebo alobalu. Cez papierové obaly sa mravce dostanú, takže sa často nasťahujú do múky, cukru alebo cestovín. Rovnako pozor aj na otvorené plastové obaly. V letných mesiacoch nezabúdajte na sieťku na okná a skontrolujte, či nie sú pri oknách nejaké špáry, ktorými sa môžu mravce dostať do vnútra.

Účinné prípravky a domáce recepty

Na trhu nájdete množstvo výrobcov, ktorí ponúkajú otravu na mravce v rôznych formách. Môže byť vo forme spreja, granúl, prášku alebo kriedy. Keď už máte v domácnosti mravcov naozaj veľa, tak si objednajte profesionálnu dezinsekciu. Profesionáli dokážu zničiť presný druh mravca a na základe toho zvolia správnu stratégiu.

Ak máte v interiéri alebo záhrade mravcov menej a nechcete investovať do otravy, tak môžete využiť aj určité potraviny. Proti mravcom fungujú aromatické produkty – škorica, majoránka, bazalka alebo šalvia. Zakryjú pachové stopy, ktoré si mravce na cestičke nechávajú. Účinný je aj ocot, droždie, krieda alebo kyselina boritá.