Ne. 21. apr 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Výber podlahy – ako vyberať a ktorý typ je najlepší?

8 min čítania

Nech už vyberáte do svojho vysnívaného bývania čokoľvek, vždy je dobré dať si na tom záležať. Rovnako je to aj pri podlahách. Ich dizajn urobí v interiéri veľa a keď už ich máte položené, tak máte základ hotový. Ako správne vybrať podlahu do interiéru a ktorý typ podlahy je úplne najlepší?

Výber podlahy – ako vyberať a ktorý typ je najlepší? (Foto: unsplash.com)

Výhody a nevýhody jednotlivých druhov podláh

To, akú podlahu si vyberiete, by malo záležať od využitia jednotlivých miestností. Do kúpeľne by mala ísť podlaha, ktorá je odolná voči vlhkosti a vode, v kuchyni je ideálne mať odolnejšiu a jednoducho umývateľnú podlahu. Do spálne a detskej izby je vhodná teplá podlaha príjemná na dotyk. Ideálne je voliť neutrálne farby, ku ktorým doladíte zvyšok nábytku. Ak je v miestnosti nedostatok svetla, tak odporúčame svetlejšie odtiene podláh aj stien. Takto sa priestor opticky zväčší.

No a aká je tá najlepšia podlaha? Každá má niečo do seba a každému aj niečo iné vyhovuje. Preto vám zhrnieme plusy a mínusy viacerých možností. Celoplošné koberce nie sú príliš praktické. Aj keď sú teplé a príjemné, tak majú krátku životnosť a sú náročné na starostlivosť. Liate podlahy sú lepšou voľbou – jednoducho sa udržiavajú čisté, majú minimalistický vzhľad a je možnosť podlahového kúrenia. Nevýhodou je ťažká vymeniteľnosť.

Vinylové podlahy sú ľahké, odolné a cenovo prijateľné. Nevýhodou je možnosť vymeniť ich a neekologickosť. Keramické dlažby sú odolné s dlhou životnosťou. Hodia sa do kuchyne, no bez podlahového kúrenia sú chladné. Laminátové podlahy sú trojvrstvové. Nájdete široký výber a výhodou je aj odolnosť. Nevýhodou je slabá izolácia a citlivosť na vlhkosť. Obľúbená je aj podlaha z masívu a drevené parkety, pre ich dlhú životnosť a sú príjemné na dotyk. Treba rátať, že ich cena je vyššia, než u iných typov podláh.