Ut. 5. dec 2023

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Ako vybaviť prechodný pobyt – takto by ste mali postupovať

7 min čítania

V momentálnej situácií množstvo ľudí premýšľa nad tým, že si vybavia prechodný pobyt. Vybavovať ho môžete aj v prípade, že dochádzate za prácou alebo bývate v prenájme. Ak ste ale nikdy prechodný pobyt nevybavovali, tak sa vám o tomto procese zídu akékoľvek dostupné informácie. A práve v tomto článku nájdete návod na to, ako postupovať pri vybavovaní prechodného pobytu a ktoré doklady na to budete potrebovať.

Ako vybaviť prechodný pobyt – takto by ste mali postupovať (Foto: unsplash.com)

Vybavovanie prechodného pobytu na Slovensku

Čo všetko sa berie pod pojmom prechodný pobyt? Týka sa vás to vtedy, ak sa zdržiavate na určitom mieste po dobu viac ako 90 dní. Prechodný pobyt má aj občan z inej krajiny, ktorý býva na Slovensku dlhšie ako 90 dní. Hlásenie prechodného pobytu nie je povinnosťou, takže sa tým ani nemusíte zaoberať. Na druhej strane, máte na to právo a ak si nechcete meniť adresu trvalého bydliska, tak sa zíde práve nahlásenie prechodného pobytu. Nie je to až také zložité a viete to vybaviť aj elektronicky.

Ktoré doklady budete potrebovať

Pri vybavovaní takýchto úkonov je potrebné mať špecifické doklady. Prvým je platný občiansky preukaz alebo potvrdenie. Ak prihlasujete dieťa bez občianskeho preukazu, tak si pripravte rodný list. Ak ste občanom inej krajiny a hlásite si prechodný pobyt na Slovensku, tak potrebujete aj cestovný pas. Posledným dokladom, ktorý si musíte pripraviť, je písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením na prechodnú adresu bydliska od majiteľa alebo spolumajiteľa nehnuteľnosti.