So. 3. dec 2022

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Bývanie so svokrovcami – ako to zvládnuť a aké sú výhody?

9 min čítania

Keď sa mladý pár rozhodne, že je na čase začať spolu bývať alebo sa rozhodnú pre svadbu, tak sa s tým spája aj ďalšie dôležité rozhodnutie – kde budú bývať? Prenajmú si byt alebo sa presťahujú k jedným z rodičov? Druhá možnosť je pre väčšinu nočná mora, správať sa podľa pravidiel rodičov a byť im stále na očiach. No verte tomu, má to aj svoje výhody. Hlavne ak nechcete vyhadzovať peniaze zbytočne na nájom a v budúcnosti si chcete postaviť dom.

Bývanie so svokrovcami – ako to zvládnuť a aké sú výhody? (Foto: unsplash.com)

Aké to má výhody?

Prečo sa mladé páry rozhodnú, že zostanú bývať u rodičov? Ako sme už spomínali, tak sú to hlavne ušetrené financie. Nájmy sú v dnešnej dobe drahé a nad kúpou bytu sa nepremýšľa už vôbec. Z pohľadu financií je bývanie s rodičmi výhodné aj preto, že sa rozdelia všetky náklady na život – elektrina, voda, kúrenie aj jedlo. Od rodičov máte pomocnú ruku v každej situácií, takže nech sa stane čokoľvek, sú v blízkosti. Hlavne ak už máte deti a potrebujete, aby vám ich postrážili.

Má to ale aj svoje nevýhody, s ktorými treba počítať. Je to hlavne strata súkromia, ktoré má pár, keď býva niekde samostatne. Bývanie pod jednou strechou nemusí mať pozitívny vplyv ani na medziľudské vzťahy. Predsa len, ak bývate pod jednou strechou a trávite spolu množstvo času, tak dochádza častejšie k hádkam. O tom, ako spolunažívať čo najlepšie si prečítate v ďalšej časti.

Spoločné nažívanie

Prvým tipom, ako čo najlepšie žiť pod jednou strechou s rodičmi alebo svokrovcami, sú jasne stanovené pravidlá. Ak si už na začiatku stanovíte pravidlá v oblasti financií, výchovy detí a návštev, tak sa vyhnete množstvu hádok a nedorozumení. Ďalším tipom sú dve kuchyne, ak je na to priestor. Keď sú dve ženy v jednej kuchyni, tak je veľká pravdepodobnosť, že dôjde k nejakej hádke. Posledným tipom je vzájomný rešpekt. Ak budete rešpektovať svojich rodičov a oni vás, tak sa nebudete hádať kvôli rôznym názorom a všetky hádky vyriešite v kľude.