St. 24. apr 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

7 krokov k hladkému priebehu rekonštrukcie vášho domu

19 min čítania

Zdedili ste starý dom alebo sa chystáte prerobiť kuchyňu? Predtým, ako chytíte do ruky kladivo, si prečítajte, na čo pred takou rekonštrukciou myslieť. V článku vás krok po kroku prevedieme celým procesom výmeny starého za nové.

7 krokov k hladkému priebehu rekonštrukcie vášho domu
7 krokov k hladkému priebehu rekonštrukcie vášho domu (zdroj: unsplash.com)

1. Určite, čo potrebujete rekonštruovať

Medzi vynovením päťročnej novostavby a kompletnou prerábkou domu po babke je veľký rozdiel. V prvom prípade stačí kriticky zhodnotiť, čo už neslúži. V tom druhom radšej oslovte odborníka, ktorý stav nehnuteľnosti odhadne.

Pozornosť venujte najmä technickým inštaláciám, potenciálnym škodcom, plesniam a škodlivému materiálu. Takto zistíte rozsah rekonštrukcie vopred a nebudete počas nej, alebo ešte horšie – po nej, objavovať ďalšie nedostatky. Tie môžu neskôr znížiť hodnotu a skomplikovať aj predražiť poistenie domu.

2. Odhadnite, koľko bude rekonštrukcia stáť

Výsledná suma závisí od mnohých faktorov a vyčíslite ju len ťažko. Čím presnejšia ale bude, tým menšie riziko, že vám vyschnú zdroje a rekonštrukciu nedokončíte. A nebudete pre nedostatok peňazí robiť kompromisy v kvalite alebo v tom, čo sa vám páči a hodí.

Preto si určite rozpočet, v ktorom rátajte s 15 – 20 % rezervou. Ak vám prostriedky chýbajú, môžete s niektorými prácami počkať. Podkrovie, ktoré nebudete ešte využívať, zariaďte neskôr.

Predtým, než objednáte materiál a nábytok, si zistite, kde sa oplatí kupovať. Myslite aj na detaily. Pri kachličkách do kúpeľne nestačí rátať samotné obkladačky, potrebujete i materiál na ich upevnenie a montáž.

Aby ste aj o cenách týchto služieb mali predstavu, vypýtajte si zopár ponúk od remeselníkov. Nezabudnite si tiež overiť, že dostanete úver, ak sa naň pri rekonštrukcii spoliehate.

3. Zistite, ako dlho práce potrvajú

Kompletná rekonštrukcia sa môže natiahnuť na niekoľko mesiacov, dokonca aj na rok. Ak sa pustíte do úpravy jednotlivých izieb, stačiť by mal mesiac. Rýchlosť prerábky ovplyvnia dodacie lehoty materiálov, vyťaženosť remeselníkov či dostupnosť nábytku.

Overte si tieto informácie vopred, nech si nedohodnete majstra na položenie podlahy, ktorá nie je ani na sklade u dodávateľa. Ak zistíte, „ako to chodí“, ľahko si spravíte plán s logicky nadväzujúcimi krokmi prác.

4. Rozhodnite, či budete rekonštruovať naraz alebo postupne

Tento bod závisí od vašej situácie. Ak máte dostatok financií a máte počas rekonštrukcie kde bývať, môžete razom zrovnať so zemou aj celý dom. Pokiaľ bývate v podnájme, budete zrejme chcieť sťahovanie urýchliť, aby ste nemali dlhodobo vysoké výdavky na bývanie.

Takisto zaváži, na aký druh prác sa chystáte. Zatiaľ čo maľovať sa dá aj postupne (najmä, ak na mieste bývate), meniť okná či rozvody po jednej izbe je nezmysel.

5. Vybavte si potrebné povolenia a ohlášky

Sú úpravy, o ktorých nemusí nikto vedieť, iné potrebujete ohlásiť. No a sú aj také, pre ktoré potrebujete povolenie stavebného úradu. V niektorých prípadoch aj s posudkom od znalca.

Musíte ich mať predtým, než začnete rekonštrukciu. Informujte sa, aké povolenia potrebujete, a riešte ich čo najskôr. Ako každé vybavovanie na úradoch, ani na stavebnom to nejde zo dňa na deň.

6. Najmite si spoľahlivých majstrov

Niektoré práce možno zvládnete sami, no nepreceňte svoje možnosti. Ak niečo pokazíte, rekonštrukcia sa predraží. Okrem toho, sú veci, ktoré môže robiť len vyškolený majster.

Rozmyslite si, či práce zveríte špecializovanej firme, alebo jednotlivým remeselníkom. Tí sú síce lacnejší, ale ťažko ich zosúladíte, čo môže byť problém pri komplexnejšej rekonštrukcii.

Pri hľadaní odborníkov stavte na recenzie a overené firmy. Nechajte si poradiť od známych. Ak túto možnosť nemáte, všímajte si varovné signály. Ako s vami komunikujú, či odpovedajú, či vidieť, že tomu rozumejú, či poskytnú recenzie.

7 krokov k hladkému priebehu rekonštrukcie vášho domu
7 krokov k hladkému priebehu rekonštrukcie vášho domu (zdroj: pexels.com)

7. Skontrolujte, či je všetko, ako má byť, a nehnuteľnosť si poistite

Aj na rekonštrukčné práce sa vzťahuje záruka. Skontrolujete si preto čo najskôr, či prebehli tak, ako to bolo dohodnuté a naplánované, či všetko funguje, ako má.

Nezabudnite si správne nastaviť poistenie domu, aby zodpovedalo vašej „novej“ nehnuteľnosti. Podľa toho, aký balík si vyberiete, pokryje všetko od prírodných katastrof po vlámania. Pripoistiť si môžete aj vašu zodpovednosť či kompletné zariadenie domu.

Ak sa vám niečo pokazí alebo dôjde k nehode, nebudete musieť kúpu spotrebiča a opravu hradiť z vlastných prostriedkov. Poisťovňa vám takisto poskytne pomoc odborníka a v prípade potreby pokryje náklady na náhradné ubytovanie.

Komerčný článok