Ut. 23. apr 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Výber klimatizácie do bytu alebo domu – ako na to?

12 min čítania

Až keď si klimatizáciu zaobstaráte do vášho domu alebo bytu, tak prídete na to, aké je to užitočné zariadenie. Ako si kúpiť klimatizáciu, ktorá vám vydrží roky? Základnou požiadavkou je nákup u overeného dodávateľa. Firma si môže obhliadnuť váš byt a podľa toho vám odporučí to najlepšie zariadenie. Ako postupovať pri výbere konkrétneho modelu a stanoviť si vlastné požiadavky?

Výber klimatizácie do bytu alebo domu – ako na to? (Foto: unsplash.com)

Typy klimatizácií

Aby ste si vedeli na začiatku čo najjednoduchšie vybrať, tak by ste mali poznať základné typy klimatizácií. Mobilné klimatizácie majú jednu veľkú výhodu – premiestnite ich tam, kde potrebujete. Nemusíte sa trápiť montážou, ani upevňovaním. Nevýhodou je väčšia hlučnosť. Nástenné klimatizácie sa delia na split a multi split. Split pozostáva z vnútornej a vonkajšej jednotky, a spojovacieho potrubia. Multi-split dokáže pomocou jednej vonkajšej jednotky obsluhovať až štyri vnútorné.

Kazetová klimatizácia je nenápadná a inštaluje sa do stropov. Tichý prístroj sa ovláda diaľkovo ovládačom. Podstropno-parapetné klimatizácie môžete umiestniť horizontálne aj vertikálne. Okenné klimatizácie sú niečo medzi mobilným a splitovým typom. Ide o kocku, ktorá sa inštaluje priamo do okna. Jedna časť vyčnieva von a druhá zostáva v interiéri. Nevýhodou je hlučnejší chod a zablokovanie jedného okna.

Základné parametre

Energetická trieda je prvým parametrom, o ktorý by ste sa mali zaujímať. Nájdete ho na energetickom štítku prístroja a tento údaj by nemal chýbať na žiadnom kvalitnom produkte. Vždy si vyberte minimálne triedu A, ideálne A+. Chladiaci výkon je hodnota uvádzaná v kilowattoch. Najvýkonnejšie modely majú okolo 4,6 W a dokážu sa starať o plochy s objemom až 120 m3.

Dôležitými parametrami sú aj hmotnosť a rozmery klimatizácie. Niektoré nevážia viac ako 10 kg, iné môžu mať až 35 kg. Tu si dávajte pozor na dôkladné upevnenie. Pri rozmeroch záleží na tom, či je klimatizačná jednotka interiérová alebo exteriérová. Špecifickým parametrom je prietok vzduchu. Výrobcovia klimatizácií ho uvádzajú v metroch kubických za hodinu. Klimatizačné zariadenia s prietokom nižším ako 200 m3/hod by vás nemali ani zaujímať.

Doplnkové funkcie

Aby sa vám zariadenie používalo čo najjednoduchšie, tak môžu byť pre vás užitočné aj niektoré z doplnkových funkcií. Je to časovač (čas vypnutia a zapnutia klimatizácie), vyklápacie lamely, spánok (klimatizácia funguje aj počas noci), termostat, diaľkový ovládač, tepelné čerpadlo (okrem ochladenia vie klimatizácia vzduch aj otepliť), čistenie vzduchu, ionizácia a funkcia dry (prístroj vysuší vzduch v miestnosti).

Klimatizácia môže mať aj rôzne vopred stanovené programy chladenia. Nemusíte sa sami hrať s ovládaním, ale len si zvolíte jeden z programov, ktoré máte na výber. Môžete sa stretnúť s možnosťou krátkej prevádzky s maximálnou intenzitou, nočným chodom alebo postupné znižovanie výkonu.