Vianočná ruža – ako sa o túto klasickú ozdobu Vianoc starať?
9 min čítaniaVianočná ruža alebo aj prýštec najkrajší je v našej zemepisnej šírke jednou z najobľúbenejších rastlín počas Vianoc. Pochádza zo Strednej Ameriky, preto je prispôsobený na takéto podmienky. Aj keď sa zdá, že vaša vianočná ruža kvitne, tak je to len sfarbenie listov. Ako sa o túto izbovú rastlinu starať, aby vám vydržala čo najdlhšie?
Čo vianočná ruža vyžaduje?
Mnohí pestovatelia si myslia, že má táto ruža rovnaké požiadavky, ako klasické izbové rastliny. No nie je to úplne tak. Vianočným ružiam vyhovuje veľa rozptýleného svetla, ideálne, ak sú umiestnené v blízkosti východného okna. Počas poludnia a poobedia bude od priamych lúčov uchránená. Pôda by mala byť vlhká, no nie premočená. Keď pôda úplne preschne, tak ružu výdatne zalejte. Stále musíte nechať vodu odtekať, aby nezačali korene hniť.
Vyhovuje im izbová teplota od 16 do 22 stupňov Celzia. Nočná teplota môže klesnúť aj na 10 stupňov Celzia. Hnojiť môžete vianočné ruže pravidelne, stačí raz mesačne. Najviac výživy potrebujú počas neskorej jari a leta. Prýštec vo svojom prirodzenom prostredí dorastá do výšky 5 metrov, takže v kvetináči si vyžaduje pravidelný rez. Na jar zostrihajte dlhšie výhonky, aby ste ju zahustili.
Rozmnožovanie a kvitnutie
Chcete si rozmnožiť vianočnú ružu do viacerých kvetináčov? Najjednoduchším spôsobom je zakorenenie odrezkov. Dĺžku by mali mať od 7 do 10 centimetrov, ktoré môžete zohnať počas leta. Zapichnite ich do zmesi piesku a substrátu. Umiestnite ho do tieňa a pravidelne ho polievajte, až kým sa poriadne nezakorenia. Následne ich oddelene presaďte do kvetináčov.
Aby ruža pekne kvitla, tak je dôležité dávkovať jej svetlo špecifickým spôsobom. Počas jesene potrebuje aspoň 14 hodín úplnú tmu. Zníženie množstva denného svetla stimuluje tvorbu farebných listov. Môžete ju zakryť, uložiť do skrine alebo inak zabezpečiť prísun slnečných lúčov. Vianočná ruža začne po takomto regulovaní denného svetla kvitnúť už počas decembra.