St. 28. feb 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Ako sa starať o živý plot? Spôsoby rastu a základné pravidlá starostlivosti

7 min čítania

Pri stavbe domu je samozrejmé, že si chcete svoj pozemok nejako vyhradiť. Na výber máte z rôznych druhov plotov, či už sú to murované, z kameňov, pletivové alebo práve živé ploty. Živý plot je najviac prírodným variantom a hodí sa k domom, ktoré sú blízko parkov, lesov a nie sú v priveľmi zastavanej oblasti. No aj tam nie je zlé, keď si prinesiete trochu zelene. Ako by ste sa mali o živý plot starať a s čím všetkým musíte rátať pri jeho sadení?

Ako sa starať o živý plot? Spôsoby rastu a základné pravidlá starostlivosti (Foto: pixabay.com)

Tvarovanie alebo prirodzený vzhľad?

Na fotkách luxusných záhrad často vidíte vytvarovaný živý plot klasicky do obdĺžnika alebo s rôznymi detailmi. No sú aj také záhrady, do ktorých sa hodí živý plot s prirodzeným vzhľadom. Ktorý variant alebo štýl je lepší? Tvarovaný živý plot sa hodí do modernej záhrady a k novostavbám, ktoré sú ladené podľa najnovších trendov. Majú uhladený vzhľad, no je veľmi náročné živý plot udržiavať stále v takomto tvare. Prirodzený živý plot sa hodí do väčších záhrad, pretože zaberú veľa miesta. Hodia sa skôr k chalupám alebo domom zladených do rustikálneho štýlu.

Ako živý plot udržiavať

V prvom rade je dôležité dbať hlavne na rez, ten treba opakovať pravidelne pri tvarovaných živých plotoch. Od rôznych druhov rastlín sa líši aj to, ako často treba živý plot upravovať, no najčastejšie je to raz za štvrť roka. Dbať by ste mali aj na zavlažovanie stromov, hlavne pri novovysadených stromčekoch. Na zálievku by ste nemali zabudnúť ani pri reze. Nevyhnutná je aj ochrana proti škodcom a pletie buriny, hlavne na začiatku rastu.