Ako sa starať o trávnik v lete? 3 kroky pre krásny a zdravý vzhľad
16 min čítaniaTeplo, kúpanie v bazéne, grilovanie a bosé nohy na príjemne vyhriatom trávniku. Aj takto môže pre niekoho vyzerať pravá letná idylka. Poradíme vám, ako sa v lete starať o trávnik, aby bol vždy krásny a zdravý a vaše okolie domu vďaka nemu dokonale upravené.
Starostlivosť o trávu sa môže zdať ako jednoduchá činnosť, no asi každý, kto sa už o trávnik staral, vie, že zabezpečiť krásny, hustý a sýtozelený prírodný koberec, dá občas zabrať. Čo treba urobiť, aby bol trávnik krásny ako z časopisu? Poradíme vám v troch jednoduchých krokoch.
Kosenie je základ
Trávnik treba pravidelne kosiť v období vegetácie, čo je približne od apríla do októbra. Najmä v teplých letných mesiacoch však dbajte na to, aby výška pokoseného trávnika nebola príliš nízka, pretože hrozí, že slnko krásnu zelenú plochu vysuší a spáli. Ideálna výška je okolo 5 centimetrov. Časy, keď sa kosilo len ručnou kosou, sú už, našťastie, dávno za nami. Na trhu sú neustále novšie a výkonnejšie kosašky, a tak si z ponuky vyberie aj náročnejší milovník záhrady.
Obľúbenou a pohodlnou voľbou je akumulátorový krovinorez, ktorý je ľahký, má slabé vibrácie a motor, ktorý sa výkonom vyrovná benzínovým strojom. Výhodou oproti známym benzínovým krovinorezom je nepochybne aj to, že má omnoho tichší a „voňavejší“ chod a pred kosením netreba myslieť na otravné tankovanie benzínu.
Vďaka akumulátorovému krovinorezu pokosíte trávu aj v náročnejšom a kamenistom teréne. Je vhodný aj pre záhradníkov začiatočníkov, pretože kosenie s ním je naozaj jednoduché a pohodlné.
Pravidelné hnojenie
Práve po kosení potrebuje trávnik pre svoj rast veľké množstvo živín – dusík, draslík, fosfor i železo. V opačnom prípade rýchlo stráca svoju krásnu sýto zelenú farbu. Trávnik je ideálne hnojiť trikrát do roka – skoro na jar, koncom leta a na jeseň. Pomôcť mu nestratiť živiny môžete aj prírodným hnojivom.
Trik je v tom, že pokosenú trávu necháte ležať na trávniku, čo mu dodá vlahu aj potrebné živiny. Na jeseň vám zase môže poslúžiť popadané lístie, ktoré stačí posekať. Ak sa však rozhodnete siahnuť po inom hnojive, v záhradníctve nájdete široký výber v tekutej aj granulovanej forme. Pri granulovanom type hnojiva treba myslieť na to, aby sa v pôde rovnomerne roztopilo a dostalo sa až ku koreňom. Preto musíte trávnik počas prvých troch až štyroch dní dostatočne polievať.
Zavlažovanie
Tak, ako je pre človeka dôležité dodržiavať pitný režim, rovnako treba myslieť aj na polievanie trávnika. Hlavne počas horúcich letných dní, keď sa voda odparuje omnoho rýchlejšie, je nevyhnutné trávnik pravidelne zavlažovať. Ideálny čas na polievanie je skoro ráno, prípadne neskoro večer. Rozhodne sa treba vyhnúť polievaniu na pravé poludnie a v čase, keď je najsilnejšie slnko. Teplotný rozdiel rozhorúčeného trávnika a príjemne chladnej vody narobí viac škody ako úžitku.
Pomôcť so správnym načasovaním môže automatický zavlažovací systém s časovačom postrekovania. Vďaka nemu sa nemusíte obmedzovať vo svojich ďalších obľúbených aktivitách, pretože dôležitú prácu spraví za vás. Pozor však na prelievanie. Trávnik je lepšie zavlažovať výdatne dvakrát do týždňa ako v častejších intervaloch, ale s menším množstvom vody, pretože si tak vytvára hlbšie korene, ktoré mu v období sucha pomáhajú prežiť.
Komerčný článok