So. 13. júl 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Príprava muškátov na zimu – jednoduché tipy a rady

7 min čítania

Muškáty u nás zdobia množstvo okien aj balkónov. Počas každého roka je to jedna z najobľúbenejších črepníkových rastlín do exteriéru. Nie sú náročné na starostlivosť, vydržia toho naozaj veľa a dlho kvitnú. Aj to sú dôvody ich obľúbenosti. Aby vám vydržali aj na ďalší rok, tak ich treba správne pripraviť na zimné obdobie. Ako na to?

Príprava muškátov na zimu – jednoduché tipy a rady (Foto: unsplash.com)

Príprava a miesto na zazimovanie

Dôležité nie je muškáty len ochrániť pred chladom, ale na zimu ich treba pripraviť. Najprv treba ostrihať všetky lístky, kvety aj stonky aspoň na polovicu svojej veľkosti. Rastlina by sa počas zimy príliš vysiľovala a nemusela by kvitnúť tak, ako predtým. Potom muškát vyčistite od všetkých suchých, poškodených a nerastúcich častí. Nechajte pri živote len zdravé výhonky. Až v tejto chvíli je muškát pripravený na prezimovanie. A kde ho uložiť? Ideálne je miesto s dostatkom svetla s teplotou do 10 stupňov Celzia. Vhodné sú chodby s oknami, garáž alebo pivnica.

Nezabúdajte ani na zimnú starostlivosť

To, že rastlinu odložíte na zimu do interiéru neznamená, že by ste mali prestať aj so starostlivosťou. Polievanie by ste mali spravidelniť na raz do mesiaca. Muškátu to úplne postačí. Tiež treba rátať s tým, že aj v takomto prostredí hrozia muškátom škodcovia a plesne. Dávajte si na to pozor a rastlinu aspoň dvakrát do mesiaca skontrolujte. Veľa ľudí nevie, či má muškáty skladovať v kvetináči alebo bez neho. Odporúčame používať tie isté kvetináče. Nemusíte sa trápiť so žiadnym presádzaním.