Št. 23. máj 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Aké požiadavky musí spĺňať výstavba priemyselných hál a parkov?

13 min čítania
Aké požiadavky musí spĺňať výstavba priemyselných hál a parkov?
Aké požiadavky musí spĺňať výstavba priemyselných hál a parkov? (zdroj: unsplash.com)

Čo všetko si predstaviť pod pojmom priemyselná výroba?

Je toho naozaj veľa, a naše malé Slovensko sa môže pochváliť naozaj dlhou tradíciou a priemyselnými výrobkami známymi po celom svete. Pod priemyselné odvetvia patria hlavne automobilky, strojársky a hutnícky priemysel, výroba elektrických výrobkov a elektrických zariadení, chemická výroba, výroba nábytku a iné. Všetky tieto odvetvia majú významný podiel na celkovej ekonomike štátu, a preto je aj výstavba priemyselných hál a parkov nesmierne dôležitá.

Aké požiadavky musí spĺňať výstavba priemyselných hál a parkov?

Bez náročných technických špecifík by táto výstavba nebola možná. Jedným z materiálov na výstavbu takýchto hál sú pur panely. Prefabrikované panely ako rokmi overený a vysoko kvalitný materiál vedú aj v priemysle. Predstavme si priemyselný park ako sieť budov, pričom každá z nich môže mať iné technické využitie. K tomu pridajme ešte sklady a administratívne budovy, a máme celú škálu objektov, na ktorých výstavbu sa využívajú sendvičové panely. Pur sendvičové panely sú prefabrikované stavebné materiály, ktoré sa skladajú z dvoch vrstiev pozinkovaného plechu medzi ktorými sa nachádza jadro z polyuretánovej peny. Práve táto pena im zabezpečuje skvelé tepelnoizolačné vlastnosti.

Každý sendvičový panel musí byť zároveň aj variabilný, aby sa dal namontovať na každý typ oceľovej konštrukcie. Práve pur panely takúto variabilitu poskytujú, a to vďaka možnosti vybrať si ukotvenie spojov (priznané alebo skryté), možnosti vybrať si farebné prevedenie a vonkajší profil plechu.

Neskutočnou výhodou sendvičových panelov je aj fakt, že skvele tlmia hluk a to je veľmi žiadané práve v priemyselnej výrobe.

Ich bezpečnosť zaisťuje aj protipožiarna norma, ktorou všetky pur panely disponujú. Panely boli testované v prípade priameho požiaru a obstáli veľmi dobre oproti panelom s minerálnou vlnou. V priemyselnej výrobe je predsa bezpečnosť na prvom mieste.

Aké typy panelov sa používajú na výstavbu priemyselných objektov?

V prvom rade sú to stenové pur panely, ktoré je možno montovať vertikálne aj horizontálne. Dodávané bývajú v dĺžkach od 2 do 13,5 m a v šírkach 1 000 až 1 150 mm. Štandardný je priznaný spôsob upevnenia, ale samozrejme dajú sa prispôsobiť podľa potrieb zákazníka. Ten si vie vybrať aj profiláciu plechu, čo ovplyvní hlavne celkový vonkajší vzhľad budovy. Aj keď pri priemyselných halách ide estetika často krát bokom, so sendvičovými pur panelmi ani tá nezostáva nepovšimnutá.

Nová doba prináša nové trendy

Neustále meniace sa technické požiadavky v oblasti priemyselnej výstavby si žiadajú inovatívne a moderné riešenie. A presne to vedia sendvičové panely zabezpečiť. V prvom rade ponúkajú skvelé technické riešenia, izolačné vlastnosti a nezaostávajú ani v otázkach bezpečnosti stavby. V neposlednom rade poskytujú variabilitu z ktorej si vyberie aj ten najnáročnejší zákazník, a garantujú vám rýchlosť výstavby vášho projektu, keďže sa jedná o montované materiály. Ich benefity budete pociťovať celé roky, a počiatočné investície sa vám vrátia na ušetrených energiách.

Komerčný článok