Št. 23. máj 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Vyplatia sa stále tepelné čerpadlá?

8 min čítania

Tepelné čerpadlá vám môžu zaistiť stabilne nízke náklady na teplo či teplú vodu v prípade, že sa budete riadiť odporúčaniami uvedenými na nižšie uvedených riadkoch.

Vyplatia sa stále tepelné čerpadlá?
(zdroj: stock.adobe.com)

Tepelné čerpadlá, konkrétne jednotky zem/voda sú s odstupom najvýhodnejším zdrojom tepla a teplej vody na trhu, pozri porovnanie na webe tzb-info.cz. Aby ste sa mohli tešiť z nízkych nákladov na energie, dlhej životnosti a bezproblémového chodu čerpadla, je potrebné sa držať niekoľkých odporúčaní, a to:

  • Vybrať správny typ tepelného čerpadla, pričom objektívne odporúčanie vám môže poskytnúť iba predajca, ktorý má skutočne z čoho vyberať, t. j. vo svojej ponuke má napr. jednotky vzduch/voda, zem/voda, vzduch/vzduch apod.
  • Vybrať objektívne kvalitné tepelné čerpadlo, s týmto vám môže pomôcť celoeurópske označenie Európska značka kvality Q, ktoré získajú tepelné čerpadlá, ktoré úspešne prešli testami nezávislého skúšobného ústavu.
  • Zaistiť si kvalitnú inštaláciu. Servisní technici potvrdzujú, že kvalitná inštalácia je rovnako dôležitá ako kvalitné tepelné čerpadlo. Ideálnym riešením pritom je, pokiaľ inštaláciu vykonáva tím remeselníkov špecializujúcich sa na inštaláciu, uvedenie do prevádzky a následný servis tepelných čerpadiel.
  • Dopriať tepelnému čerpadlu pravidelný servis a vykonávať odporúčanú údržbu.

Ak sa týmito odporúčaniami nebudete riadiť, riskujete:

  • vyššie ako očakávané náklady na energie,
  • zvýšený hluk či vibrácie tepelného čerpadla,
  • kratšia ako uvádzaná životnosť tepelného čerpadla,
  • nedostatok tepla či teplej vody v teplotách hlboko pod nulou.

Pri porovnaní ekonomickej stránky berte do úvahy nielen obstarávaciu cenu čerpadla, ale aj očakávané náklady na teplo a teplú vodu (tie priamo ovplyvňuje vykurovací faktor tepelného čerpadla) a náklady na inštaláciu či uvedenie do prevádzky.

Komerčný článok