Frekvenčné meniče: Čo je ich hlavnou funkciou a ako vám pomôžu?
8 min čítaniaMožno ste už o nich počuli a viete, čo dokážu. Frekvenčný menič je zariadenie prijímajúce vstupnú frekvenciu, ktorú následne prevádza na výstupnú. Existujú viaceré druhy – rotačné frekvenčné meniče, vektorovo riadené frekvenčné meniče a polovodičové frekvenčné meniče.
Aký je medzi nimi rozdiel? Rotačné meniče frekvencie využívajú elektrickú energiu na pohon motora, polovodičové prijímajú striedavý prúd a menia ho na jednosmerný prúd. Frekvenčné meniče s 50 Hz prevládajú hlavne v Európe, Ázii či Afrike, 60 herzové typy sú štandardom pre Severnú Ameriku a niektoré ďalšie krajiny z celého sveta ako je napríklad Brazília, Južná Kórea či Saudská Arábia.
Čo umožňujú frekvenčné meniče?
Frekvenčné meniče umožňujú plynulú reguláciu otáčok trojfázového motora – rozbeh, dobeh a zmeny otáčok. Riadenie otáčok pomocou meniča na princípe zmeny frekvencie a napätia je vysoko efektívny spôsob pre úsporu energie, tiež výrazne redukuje prúd a predlžuje životnosť strojov vďaka nižšiemu opotrebovaniu.
Meničom s nižším výkonom postačí aj jednofázové napätie 230 V, pri väčších frekvenčných meničoch je potrebné trojfázové napájanie 400 V. Frekvenčný menič Volt-Herz je technicky najjednoduchší typ frekvenčného meniča, u ktorého napätie a riadenie frekvencie sledujú lineárny vzťah.
Vektorovo riadený frekvenčný menič využíva zmenu vstupnej frekvencie a napätia elektromotora. Výhoda? Optimálne riadenie krútiaceho momentu a nastavenie otáčok môžu byť lepšie kontrolované.
Zlepšenie účinnosti ako hlavný benefit
Pri trojfázových motoroch je možné regulovať rýchlosť a krútiaci moment striedavého elektromotora zmenou frekvencie. Toto ovládanie neobmedzuje výkon trojfázového motora, zlepšuje však jeho účinnosť. Takéto elektromotory sa často používajú v priemyselnom prostredí a sú bežné v oblasti pohonných technológií. Vyberte si frekvenčný menič podľa svojich preferencií a potrieb, prípadne konzultujte jeho výber s odborníkom.
Komerčný článok