Št. 21. sep 2023

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Rustikálny štýl – ako si zariadiť domácnosť jednoducho, v súlade s prírodou?

7 min čítania

Rustikálny štýl interiéru je momentálne veľmi v trende. Je to štýl, pri ktorom sa používajú tradičné materiály ako neopracované drevo, kameň a kov. Zároveň sa vyznačuje jednoduchosťou, vzdušnosťou a svetlými farbami. Ako si správne zariadiť domácnosť v tomto štýle a ktoré doplnky na to môžete využiť?

Rustikálny štýl – ako si zariadiť domácnosť jednoducho, v súlade s prírodou? (Foto: unsplash.com)

Základná charakteristika a pôvod

Čo sa týka pôvodu, tak rustikálny štýl bol prirodzený pre vidiecke bývanie vo väčšine domácností. Najvýznamnejší bol pre oblasť Provensálska a Škandinávie. Preto sa tam tieto prvky bývania držia dodnes. Moderné prevedenie tohto štýlu je útulné, hrejivé a zároveň nadčasové. Výhodou je, že môžete zrecyklovať množstvo retro kúskov nábytku, ktoré k tomuto štýlu dokonale sedia. Základom sú tiež prvky neopracovaného dreva, mosadzných doplnkov a kamenných obkladov. Obľúbené sú tiež textílie v neutrálnych odtieňoch a prvky z keramiky.

Ako si zariadiť bývanie v rustikálnom štýle?

Základom je paleta farieb, ktorá by sa mala opakovať v každej jednej miestnosti. Mali by to byť neutrálne odtiene, biela, čierna a sivá. Farebnejšími prvkami by mali byť rastliny, ktorými interiér oživíte. Držte sa základných materiálov, ktoré k tomuto štýlu patria. Kuchyňa by mala byť z dreva a drevenou doskou. Na zútulnenie použite rôzne textílie – bavlnené, ľanové alebo hodvábne. Výrazným prvkom sú tiež lustre alebo svetielka. Nezabudnite ani na ozdoby na stenu – drevený alebo kamenný obklad, dekorácie z macramé alebo sušených kvetov. Tento štýl by mal byť jednoduchý, takže to s dekorovaním nepreháňajte.