Št. 6. okt 2022

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Čo je to rekuperácia a ako nám slúži?

8 min čítania

Rekuperácia je spätné získavanie tepla, ktoré vám šetrí energie i finančné prostriedky. Prečo by ste si mali tento systém zadovážiť aj domov?

Čo je to rekuperácia a ako nám slúži?
Čo je to rekuperácia a ako nám slúži? (zdroj: smartsystems.sk)

Rekuperácia má množstvo benefitov! Privádzaný vonkajší čerstvý vzduch prechádza cez rekuperačný výmenník vnútri vzduchotechnickej jednotky, do ktorého z druhej strany vstupuje teplý odpadový vzduch z objektu. Inak povedané, rekuperačné výmenníky dosahujú vysokú účinnosť odovzdania tepla, dokonca až okolo 90 %! Za všeobecnú účinnosť rekuperácie sa považuje účinnosť spätného získavania tepla, využitie odpadového tepla na ohrev chladného ​čerstvého vzduchu.

Kedy vyhadzujete peniaze von oknom?

Ak máte otvorené okno a snažíte sa vetrať, teplý vzduch je bez úžitku odvádzaný a studený, čerstvý vzduch je privádzaný do miestnosti. Teplota v miestnosti sa rýchlo ochladzuje až na vonkajšiu teplotu. Tomuto faktu sa hovorí nulová účinnosť. A akú účinnosť dosahuje rekuperácia či vetranie v reálnom živote? Pri bežne dostupných vzduchotechnických zariadeniach sa účinnosť pohybuje od 30 do 90 %, už hodnota nad 60% sa považuje za dobrú, nad 80% za špičkovú.

Kde všade rekuperáciu využijete?

Výmenníky tepla sa najčastejšie umiestňujú priamo do vetracích jednotiek, využijete ich prakticky vo všetkých typoch objektov pri hygienicky nutnom vetraní. Môžu to byť byty, rodinné domy, chalupy, rôzne polyfunkčné stavby i priemyselné varianty budov či plavárne. Rekuperačné výmenníky možno využiť aj v klimatizovaných objektoch, v ktorých dochádza v letných mesiacoch k „rekuperácii chladu“ a privádzaný teplý vzduch je ochladzovaný odvádzaným – klimatizáciou vychladeným vzduchom.

Prečo by ste si mali zabezpečiť rekuperáciu aj u vás doma?

Ušetríte finančné prostriedky, ktoré by ste inak bežným vetraním „vyhodili oknom“. Doprajte svojmu bývaniu účinnú výmenu tepla, ktorá je šetrná k planéte aj k vašej peňaženke! Vetrajte s rozumom a využite moderné možnosti, ktoré vám poskytuje práve rekuperácia tepla.

Komerčný článok