St. 24. apr 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Ako mať ekologickú domácnosť

21 min čítania

Premýšľali ste už nad tým, koľko odpadov denne vyprodukuje priemerná domácnosť? Veľa. Preto pokiaľ chceme začať ekologicky myslieť a čo najmenej zaťažovať životné prostredie, je nutné zmeniť spôsob života. Odmenou takéhoto ekologického správania potom bude nielen dobrý pocit z ochrany prírody, ale aj citeľná ekonomická úspora. Ako to dosiahnuť? Povieme si v našom článku.

Ako mať ekologickú domácnosť
Ako mať ekologickú domácnosť

Základné pravidlá ekologickej domácnosti

Aká domácnosť sa môže považovať za ekologickú? Predovšetkým taká, ktorá dodržiava niekoľko základných pravidiel. Ide tu o minimalistický život v každom smere. To znamená zbytočne neplytvať potravinami ani energiami a žiť v súlade so životným prostredím.

Keďže najväčším problémom je hromadenie odpadov v domácnosti, tak ideálnym riešením je zero waste. Ten sa ale pochopiteľne netýka iba obalov.

Život bez obalov a v minimalizme

Najlepšou cestou ekologickej domácnosti je spojenie ekologického zmýšľania s úsporou nákladov na domácnosť. A koncept zero waste je v tomto smere tou správnou cestou. Základným ekologickým problémom v domácnosti je už zmienené hromadenie odpadov. S ich obmedzením ale môžete začať hneď od začiatku, keď sa do svojho domova nasťahujete.

Pri ekologickom sťahovaní skúste napríklad využiť všetky nádoby, ktoré máte doma. A zbytočne nehromadiť krabice z obchodu, či rôzne plastové fólie na balenie vecí.

Ďalším aspektom ekologického zmýšľania je zmena spôsobu nakupovania. Tu sa ponúka cesta bezobalových obchodov, čo vám zaručí, že nebudete nosiť domov zbytočný odpad, ktorý potom neskôr budete musieť riešiť. Napríklad skúste kúpiť sirup v sklenenej nádobe, ktorú potom budete môcť použiť práve pri takomto nákupe. A bylinky a koreniny si môžete dopestovať vo vlastnej malej záhradke, hoci i len na balkóne panelového bytu.

V druhom rade je tiež dôležité nahradiť čo najviac predmetov v domácnosti ich ekologickejšími verziami. Napríklad nepoužívať plastové zubné kefky, ale bambusové. Odličovacie tampóny sa dajú kúpiť aj z látky, hubky na umývanie riadu z lufy a plastové vrecká či igelitky je možné elegantne nahradiť včelími obalmi. Takto sa dá v podstate nahradiť každý bežne používaný predmet v domácnosti.

Šetrenie energií

A v neposlednom rade je tu tiež šetrenie nákladov za energie. Tu totiž platí jednoduchá zásada. Čím viac energie minieme, tým viac sa jej bude musieť vyrobiť, čo sa samozrejme odzrkadlí na životnom prostredí. Ušetriť sa dá najmä na spotrebe elektrickej energie a vody.

V tomto smere je výborným nápadom vymeniť všetky klasické žiarovky za úsporné, alebo ešte lepšie za LED svietidlá. Tiež elektrospotrebiče kupovať iba s najvyššou úsporou, to znamená iba s označením A+/++/+++. A po použití ich ihneď vypínať z elektrickej siete, nestačí ich nechávať v stand-by režime.

Čo sa týka šetrenia vodou, umývačku riadu púšťajte len vtedy, keď je úplne plná. Dobrým nápadom je tiež zaobstarať si úspornú hadicu na sprchu. Neverili by ste koľko vody sa tým dá ušetriť. Pochopiteľne, namontovať si ju môžete aj do kuchyne a ušetriť tým aj pri umývaní riadu.

VEDELI STE, ŽE: Vodu, odtekajúcu z umývadla, môžete použiť na splachovanie WC. Na trhu už existujú systémy, ktoré vám spoja umývadlo a WC malou nádržkou, do ktorej bude odtekať prebytočná voda z umývadla. Tú potom môžete použiť na splachovanie WC. Ide o šikovné riešenie, ktoré nielenže šetrí vašu peňaženku, ale aj životné prostredie.

Likvidácia odpadov

Ak sa vám predsa len podarí v domácnosti nahromadiť odpad, je dôležité realizovať jeho likvidáciu ekologicky. Dnes už takmer každý chápe, že hádzať všetok odpad do jedného kontajnera nie je práve šťastnou voľbou. Likvidácia odpadu ekologicky spočíva v niekoľkých základných farbách.

Do modrého kontajnera patrí všetko čo je z papiera. To znamená krabice, noviny, reklamné letáky. To jediné na čo si treba dať pozor je, aby papier nebol kombinovaný s iným materiálom, napríklad s hliníkom. V zelenom kontajneri sa zase separuje všetko čo je zo skla – sklenené nádoby, sklenené fľaše, črepiny, tabuľové sklo… Nepatrí sem ale keramika, porcelán, žiarivky, TV obrazovky alebo sklo kombinované s iným materiálom.

Do žltého kontajnera zase patrí všetko čo je z plastu. Rôzne PET fľaše od nápojov, igelitky, fólie, polystyrén, obaly z keramických výrobkov… Nevyhadzujte tam ale novodurové rúrky a obaly od rôznych chemických látok. Červený kontajner znamená kov – konzervy, kovové súčiastky, nápojové plechovky, alobal… Vyhnúť sa tu ale treba obalom zo zubnej pasty alebo obalom, ktoré sú znečistené nejakou chemikáliou.

A napokon tu je ešte hnedý kontajner, ktorý je určený na biologický odpad. Separuje sa v ňom napríklad tráva, malé konáre zo stromov, lístie, kvety, zelenina, ovocie, rôzne šupky z čistenia ovocia a zeleniny… Pochopiteľne ale treba sa vyhnúť psím a mačacím výkalom, vlasom, popolu, fekáliám, či kusom uhynutých zvierat.

Na záver jedna dobrá rada. Pokiaľ si neviete rady, kam ktorý odpad patrí, radšej sa vyberte do niektorého z obecných zberných dvorov a odpad vyhoďte tam.

Komerčný článok