Ut. 5. dec 2023

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Výhody kvalitných plastových okien v zime

11 min čítania

Veľký boom výmeny starých drevených okien za plastové je už asi za nami a ľudia sa postupom času naučili, že nie je okno ako okno. Práve zimné obdobie je veľmi dobrou zaťažkávajúcou skúškou kvality a tepelno-izolačných vlastností našich plastových okien, do ktorých sme investovali nemalé peniaze. To, či sme sa rozhodli správne, zistíme, hneď ako udrie to pravé zimné počasie.

Výhody kvalitných plastových okien v zime
Výhody kvalitných plastových okien v zime (zdroj: pixabay.com)

Keď záclona na plastovom okne netancuje, ako vonku vietor fúka

Všetci to veľmi dobre poznáme. Staré drevené okná a tepelná izolácia k sebe jednoducho nepatria. Aj keď vo väčšine prípadov išlo o dvojité okná, medzi ktorými bola vzduchová medzera, tenké sklá a nepriliehajúce rámy nedokázali zabezpečiť to pravé tepelné pohodlie.

Na rozdiel od drevených sú však plastové okná vybavené komorovými systémami, ktoré aj pri stavebnej hĺbke niekoľkých desiatok milimetrov dokážu oveľa efektívnejšie zamedziť úniku tepla z interiéru do exteriéru, a rovnako aj naopak. A keďže teplo neuniká len cez rám okna, rovnaký dôraz je kladený aj na sklá.

Tie najmodernejšie plastové okná sú zasklievané kvalitnými izolačnými trojsklami, ktoré sú plnené argónom a dosahujú súčiniteľ prestupu tepla v rozmedzí hodnôt odo 0,5-1,0W/m2.K. Ak vezmeme do úvahy, že plastové okná a dvere nám môžu ušetriť až 40 % celkových nákladov na kúrenie, niet pochýb o tom, že naša vstupná investícia do nich sa nám čoskoro vráti.

Máme radi svoje plastové okná. Už žiadne zarosené sklá!

K zaroseniu alebo ku kondenzácii okien dochádza, ak sa stretne vlhký teplý vzduch s chladnejším povrchom. S týmto javom sme sa často stretávali nielen pri drevených oknách, ale aj pri prvých modeloch hliníkových okien. Problém je však už pri súčasných typoch okien s trojsklami vyriešený a pri správnej montáži a pravidelnom vetraní by ku kondenzácii už prichádzať nemalo.

Okná na celý život s minimálnou údržbou

Profily plastových okien majú kvalitnú oceľovú výstuž, ktorá im zabezpečuje celkovú stabilitu a pevnosť. Ich životnosť sa preto aj napriek každodennej manipulácii počíta na desiatky rokov. Ďalšou nepopierateľnou výhodou je ich minimálna údržba. Žiadne nátery ani utesňovania skiel nás pri plastových oknách nečakajú. Jediné, čo potrebujú, je šetrne s nimi zaobchádzať a raz do roka im premazať kovania.

Pokiaľ ešte stále pozeráme na svet cez staré drevené okná, je najvyšší čas rozlúčiť sa s nimi a nechať priestor novým, oveľa efektívnejším a estetickejším okenným rámom. Plastové okná sú totiž nielen jednou z možností, ako ušetriť energie, ale svojím dizajnom dokážu dodať každému domu, budove či stavbe aj dokonalý estetický vzhľad.

Komerčný článok