St. 28. feb 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Aké schody do domu sú najvhodnejšie?

8 min čítania

Staviate dom a čaká vás realizácia schodiska? Alebo chcete iba zmeniť obloženie schodov? Poradíme vám, aký materiál sa používa najčastejšie a na čo treba dať pri plánovaní a samotnej stavbe pozor.

Aké schody do domu sú najvhodnejšie
Aké schody do domu sú najvhodnejšie (zdroj: unsplash.com)

Materiál schodov

Materiál schodov by mal byť odolný a pevný. Často sa používa drevo, tu však bude záležať na voľbe vhodného druhu. Mäkké drevo určite nie je vhodné. Do tejto skupiny patrí smrek, borovica či jedľa. Naopak, odporúčajú sa tvrdé a exotické dreviny ako dub, agát, jaseň či eben. Ak nechcete mať drevenú konštrukciu schodov, môžete spraviť betónové schodište. V takomto prípade môžete použiť drevené obloženie, ktoré je príjemnejšie na dotyk. Dostupné sú ale aj dlažby s efektom kameňa, mramoru alebo betónu. Moderné kombinované schody sa vyznačujú kombináciou viacerých materiálov, napríklad kovu a skla alebo dreva a skla.

Parametre schodov

Pred samotnou realizáciou schodov je potrebné správne navrhnúť ich parametre. Výška schodu by mala byť 16 – 18 cm, jeho šírka aspoň 90 cm. Nejde pritom len o komfort, ale najmä o bezpečnosť, ktorá by mala byť pri vyhotovení schodiska prvoradá. Pri výške schodu je potrebné zohľadňovať aj obloženie schodov a jeho hrúbku.

Kvalitné obloženie schodov môže byť z viacerých materiálov. Zábradlie je nevyhnutnosť pri každom schodisku a jeho optimálna výška je 90 cm. Nezanedbateľným parametrom je aj podchodná výška schodiska, ktorá by mala byť 210 cm a prechodná, ktorá je 190 cm. Pri prechode schodiskom sa tak nebudete musieť krčiť alebo skláňať hlavu.

Typy schodísk

K najčastejšie používaným typom schodiska patrí jednoramenné priamočiare, dvojramenné priamočiare s podestou ale aj točité či polkruhové. Pre každý priestor sa nájde vhodné, niekedy možno aj atypické riešenie. Pri doskovom schodisku je nosným prvkom oceľobetónová doska, samonosné schodisko je votknuté do nosnej obvodovej steny. Závesné schodisko je vhodné do priestorov, kde je stropná konštrukcia schopná umiesť takéto zaťaženie.

Komerčný článok