So. 13. júl 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Travertínový obklad do interiéru aj exteriéru

8 min čítania

Pri výbere obkladov sa zohľadňuje najmä materiál, dizajn a často aj cena. Travertín síce nepatrí k novinkám medzi obkladmi, ale vďaka svojej kvalite si získava čoraz väčšiu obľubu. Tento prírodný materiál nájde svoje uplatnenie v interiéri aj exteriéri.

Travertínový obklad do interiéru aj exteriéru
Travertínový obklad do interiéru aj exteriéru (zdroj: unsplash.com)

Čo je travertín

Travertín je prírodný vápenec s pórovitým povrchom. Svojím vzhľadom pripomína mramor, ktorý je o niečo drahším materiálom. Jeho sfarbenie závisí od konkrétnych prímesí. Najčastejšie má bielu až svetložltú farbu, objaviť sa môže aj svetlosivý alebo fialový. Vďaka svojmu vzhľadu a vlastnostiam sa stal vyhľadávaným obkladovým materiálom.

Výhody travertínu

Travertín je prírodný materiál a jeho vzhľad je preto vždy jedinečný. Určite sa nenájdu dva kusy, ktoré by boli celkom rovnaké. Okrem jeho originality iste oceníte aj jeho nadčasovosť. Môžete sa spoľahnúť, že i o 10 rokov bude pravý travertín stále „in“.

Po správnom ošetrení a impregnácii má travertín takmer neobmedzenú živosť a je nenáročný na údržbu. Pri využití vonku oceníte fakt, že sa nerozpáli ani počas horúceho letného dňa. Ďalšími dobrými vlastnosťami je mrazuvzdornosť, nešmykľavý povrch, a tiež nenasiakavosť.

Použitie travertínu

Travertín je vhodný pre použitie v interiéri aj v exteriéri. Môžete ním vytvoriť obklad aj podlahu. Krásne vynikne na pohľadových stenách, schodisku či ako obklad krbov. Vhodný je aj pri podlahovom vykurovaní. Vďaka svojim vlastnostiam je ideálny do kúpeľne a kuchyne. V exteriéri má svoje miesto na terasách, v okolí bazénov alebo ako bazénový lem.

Bazénový lem z naimpregnovaného travertínu odolá vode, nečistotám aj mastnote. Dobrá impregnácia vydrží aj 7 rokov a na čistenie vám postačí voda s kvapkou čistiaceho prostriedku. Na čistenie terasy môžete používať aj vysokotlakový čistič.

Komerčný článok