Ut. 25. jún 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Tieto chyby nerobte pri renovácii spálne

17 min čítania

Máte spálňu, ktorá vás unavuje, pretože vyzerá už dlho stále rovnako? Chcete ju celkovo oživiť, len neviete ako na to? Žiaden strach, ide to aj bez nutnosti veľkej investície. Treba sa však držať určitých dizajnérskych pravidiel a nerobiť zbytočné chyby. Ako na to, si povieme v našom článku.

Tieto chyby nerobte pri renovácii spálne
Tieto chyby nerobte pri renovácii spálne (zdroj: komerčný článok)

Výber dizajnu

Na rozdiel od renovácie kuchyne či obývacej izby, kde treba klásť veľký dôraz na funkčnosť priestoru, v spálni sa môžete trochu viac vyhrať. Veľa ľudí však robí chybu, že si nevyberie jednotný dizajnérsky štýl a jednotlivé dizajnérske prvky medzi sebou kombinuje. Výsledkom je tak dojem nejednotnosti a celkovej gýčovosti.

V súčasnosti je moderným trendom hlavne drevo v interiéri a dôraz na celkovú presvetlenosť miestnosti – škandinávsky štýl. Často sa tiež používa jednoliaty nábytok bez zbytočných dekorácií, pričom strop sa volí v béžovej, bielej alebo v šedej farbe – moderný štýl.

Veľmi obľúbeným je tiež minimalizmus, a to najmä v prípade menšej miestnosti. Predstavuje jednoduché a čisté línie bez ozdôb. Volia sa pri ňom kontrastné farby, dokonale hladké a rovné povrchy, jasný nábytok a lampy jednoduchých geometrických tvarov.

Tip

Ešte predtým, ako sa pustíte do renovácie spálne, nezabudnite zlikvidovať starý nábytok. Profesionálna firma sa vám postará nielen o odvoz nepotrebných vecí, ale aj o ich ekologickú likvidáciu.

Kvalita materiálov

Častou chybou pri renovácii spálne je aj výber málo kvalitných materiálov. Menej kvalitný materiál totiž znamená aj nižšiu mieru bezpečnosti. V tomto smere je najdôležitejšie, aby zvolený materiál nevylučoval toxické výpary a neobsahoval škodlivé nečistoty. Tu rozhodne nie je priestor na šetrenie.

Chyba sa tiež robí pri voľbe podlahy. Tá by mala byť iba z teplého materiálu, akými sú napríklad drevené parkety, laminát či koberec. Jednoduchým trikom na optické zväčšenie priestoru je pritom položenie dosiek alebo iných vertikálnych vzorov kolmo na okno miestnosti. Ak ste si zvolili koberec, mal by splývať s hlavným farebným odtieňom. Prípadne úplne zakryť miestnosť, inak sa priestor opticky zmenší.

Dominantou miestnosti je prirodzene manželská posteľ. Ani v tomto smere sa ale nevypláca šetriť na materiáloch. Preto namiesto obyčajnej drevotriesky dajte radšej prednosť kvalitnej posteli z borovicového dreva. Drevo vám zaistí pevnú konštrukciu, pričom minimalistická forma postele dokonale interaguje s klasickým alebo moderným riešením interiéru.

Výber farieb

Pri výbere farieb všetko záleží iba od vašej fantázie. Jediné dôležité pravidlo je, aby ste si pre celú miestnosť nezvolili na každú stenu inú farbu. A prirodzene, ak si zvolíte tmavšiu farbu podlahy, vyvarujte sa tmavým odtieňom nábytku. V tom prípade voľte iba svetlejšie farby.

Vo všeobecnosti platí, že tmavé farby vám vytvoria pocit tepla, bezpečia a dodajú tiež trochu intimity. Naproti tomu svetlejšie odtiene vám zase miestnosť prevzdušnia a opticky zväčšia. Ak máte menší rozmer spálne, mala by to byť jasná voľba. V tomto smere sú obľúbenými aj teplé neutrálne odtiene.

Ak siahnete po zemitých tónoch, prinesie vám to pocit pohodlia. Ružovkastý odtieň vám zase zjemní priestor a upokojí zmysly.

Tip

Ideálnou voľbou pre malú spálňu sú jednofarebné a svetlé steny. Populárnymi sú aj dekoratívna omietka, tapety, drevené obloženie či korok.

Rady na záver

Pokiaľ sa rozhodnete pre obloženie, tak si vyberte iba jednu stenu. A keďže bude dominantná, musí do miestnosti dokonale zapadnúť a podporiť štýl jej vybavenia. Obklad vám zároveň pomôže riešiť problém s krivými stenami alebo nepeknou omietkou. V tomto smere sú obľúbenými dekoratívne panely imitujúce kameň alebo iný prírodný materiál.

Pamätajte, že aj výber látok by mal byť v súlade s celkovým štýlom. Vyhnutie sa veľmi tmavým a príliš dekorovaným. Záclony voľte ľahké, vzdušné a vyrobené zo syntetických látok.

Nepodceňte ani posteľnú bielizeň. Na kvalitný spánok dajte prednosť kvalitným a prírodným tkaninám. Napríklad bavlne, hodvábu alebo ľanu. Ideálne sú jednofarebné biele alebo sivé odtiene.

Komerčný článok