Št. 23. máj 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Farby v kúpeľni – tieto áno, ale tieto určite nie!

11 min čítania

Farba hrá v každej miestnosti dôležitú estetickú rolu. Dokáže priestor rozjasniť, opticky zväčšiť alebo mu dodať potrebnú atmosféru. Nesprávny výber farby však môže viesť k nežiaducim účinkom. Aké to sú a ako sa takémuto výberu vyhnúť?

Farby v kúpeľni – tieto áno, ale tieto určite nie!
(zdroj: unsplash.com)

Energia a aktivita do kúpeľne nepatrí

Zelená farba je spojená s prírodou a pokojom. V kúpeľni sa s ňou síce až tak často nestretávame, no ak o nej uvažujete, mali by ste sa zdržať príliš intenzívnych odtieňov. Väčšie množstvo zelenej farby totiž môže v kúpeľni pôsobiť studeno a nepríjemne. Môže narušiť rovnováhu farieb a vytvárať nežiaduce kontrasty. Ani s červenou to neprežeňte. Je to síce silná a vášnivá farba, ktorá vzbudzuje energiu a aktivitu, no v kúpeľni, kde sa zameriavame na relaxáciu a pokoj, by sme sa od červenej mali radšej držať ruky preč. Táto farba môže vytvárať stresujúcu atmosféru a narušiť pocit súkromia a pohody.

Biela nie je výhra

So žltou sa už v kúpeľni stretneme omnoho častejšie. Hoci sa spája s energiou a radosťou, v kúpeľni môže pôsobiť príliš rušivo. Silné odtiene žltej totiž môžu vyvolať nepokoj a narušiť relaxačnú atmosféru, ktorú by sme chceli v tejto miestnosti dosiahnuť. Ideálnym riešením však nie je ani samotná biela farba, ktorá sa síce považuje za neutrálnu a čistú, no v príliš veľkom množstve pôsobí skôr sterilne a chladno. Vyhnúť samotnej bielej by sme sa jej mali aj z toho dôvodu, že vytvára pocit neútulnosti a chýbajúceho charakteru.

Tmavé farby s veľkou mierou

Možno by vám to doteraz ani nenapadlo, no s príchodom industriálneho štýlu sa do našich interiérov dostáva čoraz viac čiernej farby. Hoci v niektorých miestnostiach a v správnych kombináciách môže pôsobiť atmosfericky, do kúpeľne ju určite nedávajte. Absorbuje totiž svetlo a vizuálne zmenšuje miestnosť. V malých kúpeľniach tak môže použitie čiernej farby ešte viac zúžiť priestor a pôsobiť stiesnene. Najaktuálnejším trendom sú stále svetlé farby, napríklad svetlé odtiene bielej, béžovej, šedej, svetlo-modrej alebo svetlo-zelenej. Pôsobia totiž na človeka hygienicky a čisto a ich výhodou je, že dokážu priestor opticky zväčšiť, dodať mu vzdušnosť a jednoducho sa kombinujú. A práve kombinovanie je kľúčom k úspechu. Kombinovať by ste mali v pomere najsvetlejšia farba 70%, neutrálna farba 20% a kontrastná farba aspoň 10% priestoru. V prípade malých kúpeľní sa môžete riadiť pravidlom 70/30 a výberom dvoch farieb, z ktorých jedna je výrazne dominantná a druhá doplnková.