Št. 23. máj 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Detské izby – ako zariadiť chlapčenskú a dievčenskú izbu?

11 min čítania

Dilema každého rodiča, ktorý má doma syna a dcéru. Ako zariadiť detské izby pre každé z detí? Iné potreby má dievča a iné zas chlapec. Preštudujte si naše tipy a rady ako zariadiť detskú izbu pre vaše ratolesti.

Chlapec, ktorý miluje vlaky a autíčka, dievča, ktoré verí na jednorožcov a zbožňuje princezné Annu a Elsu. Čím bude dieťa staršie, tým menej konkrétnych preferencií bude mať. Dievčenské izby v ružových tónoch a detské izby pre chlapcov v modrej farbe? Ak stavíte na univerzálnosť, budete mať menej starostí. Aký je spoločný znak izieb pre dievčatá i chlapcov?

Detské izby - ako zariadiť chlapčenskú a dievčenskú izbu?
Detské izby – ako zariadiť chlapčenskú a dievčenskú izbu? (zdroj: komerčný článok)

Bezpečnosť je alfou a omegou

Detská izba je spálňou, miestom pre hry, u odrastenejších detí zároveň i pracovňou – a pre všetkých bez rozdielu veku tiež obývačkou, čo chce aj úložný priestor. Ak je dieťa štvorročné alebo staršie, malo by mať možnosť sa s vami porozprávať a mať svoje vlastné požiadavky. Avšak, na čo myslite, sú nezávadné materiály – podlaha z dreva, prírodné textílie – čo najmenej syntetických vlákien, drevotriesky a škodlivých chemikálií. Pozor na ostré hrany, ktoré by mohli vášmu dieťaťu ublížiť.

Praktickosť sa oplatí v izbe dievčaťa i chlapca

Materiály, z ktorých detská izba pozostáva, musia byť ľahko udržiavateľné, dôležitá je aj ich zdravotná nezávadnosť. Tiež by nemali byť studené na dotyk, zabudnite na mramor a kameň, drevo a laminát je však skvelou voľbou.

Dievčenské izby – čo im nesmie chýbať?

Nábytok nemusí byť v ružových tónoch, pokojne môžete staviť aj na prírodné drevo, klasickú bielu alebo iné pastely, dnes nájdete nábytok doslova od výmyslu sveta. Najjednoduchšie je zvoliť si zostavy, ktoré obsahujú nábytok v rovnakom štýle, prípadne sektorový variant, ktorý si viete vyskladať v rámci obsahu sami. Malým princeznám sa zíde okrem klasických kúskov ako posteľ, stôl či stoličky aj odkladací priestor, vhodné osvetlenie i zrkadlo, tým väčším aj kozmetický stolík, prípadne komoda.

Detské izby pre chlapcov s dostatkom úložného priestoru

Chlapci bývajú väčší „bordelári“ ako dievčatá, preto im izbičku vybavte praktickým sektorovým nábytkom alebo zostavou v minimalistickom duchu, nezabudnite však na dostatok úložných boxov, ktoré skryjú všetky detské hračky. V izbe chlapcov by nemal chýbať napríklad odpočívací vak alebo pohodlný gauč pre prípady, keď k vám zavítajú ďalší malí nezbedníci.

Detské izby - ako zariadiť chlapčenskú a dievčenskú izbu?
(zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok