Ne. 21. apr 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Aj štýlová spálňa môže byť lacná

23 min čítania

Predstava hodvábnych obliečok na vankúši, na ktoré zložíte po dlho dni unavenú hlavu a pritom si budete užívať pohľad na ručne tkaný baldachýn, je ako vystrihnutá z romantického filmu. Ak luxusná spálňa preráža cez strop vášho rodinného rozpočtu, máme pre vás pripravenú jej lacnejšiu verziu. Na jej vytvorenie potrebujete vhodne stanoviť priority a nebáť sa priložiť ruky k dielu.

Aj štýlová spálňa môže byť lacná
Aj štýlová spálňa môže byť lacná (zdroj: komerčný článok)

V niektorých prípadoch stačí vylepšiť v spálni detaily – a nemáme na mysli práve obliečky z egyptskej bavlny alebo nábytok od dizajnérov. Občas váš priestor potrebuje kvalitnú vonnú sviečku, ktorá úplne zmení atmosféru v miestnosti, alebo rezané kvety, ktoré dodávajú pocit luxusu. Niekedy postačia aj drobné tipy na skrášlenie spálne za pár eur a podobné vám prinášame aj my.

1. Praktická posteľ

Bombardujú vás reklamy na matrace a aj tak si neviete vybrať ten správny – teda taký, ktorý nezruinuje rozpočet? Vo vašom živote sú predsa aj dôležitejšie veci, nechajte preto túto otázku na odborníkov.

Podľa prieskumov výrazne stúpol záujem o kompletné postele s matracom a roštom, pričom matrace majú oproti minulosti väčšiu šírku, sú antialergické a tvrdšie.

2. Farebný náter

Ak ste už zo svojej spálne úplne unavení, natrite niektorú stenu spálne novým odtieňom. Luxusné hotely milujú neutrálne farby, ale namiesto bielej nám ponúkajú pieskovú, béžovú, odtiene smotanovej a ako bonus nenápadné štruktúrované tapety. A občas sa úplne odviažu a vytvoria výrazné farby a vzory na nečakaných miestach – napríklad v skriniach! Viete si predstaviť, že ráno otvoríte dvere na skrini a uvidíte luxusnú tapetu z motívom obrovských tmavozelených kvetov so zlatými prvkami? Alebo si skôr prajete, aby na vás z vnútra zásuvky nočného stolíka zakričala magenta? Doprajte priestoru energiu za málo peňazí a po zavretí všetkých pomocníkov si opäť užívajte pokojný priestor.

3. Materiály

Štýlová spálňa je v konečnom dôsledku taká, do ktorej sa každý večer tešíte. Ak sa vám na tvári objaví úsmev pri slovách ako útulná, hrejivá, nadčasová a rodinná, mali by ste sa spolu s nami zamyslieť nad materiálmi, ktoré podporujú tú správnu atmosféru.

Základným pilierom by mali byť kvalitné drevené postele. Drevené rámy sú oproti kovovým na dotyk teplé. Môžete na nich vystavať aj zvyšok izby. Drevo, prírodné materiály a jemná pletená merino deka doslova vyzývajú k pokojnému oddychu a k nedeľnému polihovaniu.

4. Trblietavé kľučky, úchytky a rámy

Berte na chvíľu kľučky a úchytky ako malé šperky vo vašej spálni. Náušnice a náramky nemusia byť objemné, no napriek tomu dokážu outfitu dodať nezameniteľné čaro. Presne takto pôsobia aj úchytky na skriniach alebo na nočnom stolíku, kľučky na dverách alebo garniže. Vyberte si podľa vlastného vkusu – keramické so zaujímavými reliéfmi pristanú spálni v štýle boho.

Luxusný vzhľad vytvárajú kovové odlesky, v posledných rokoch najmä ružové zlato. Na nábytku sa skvelo vynímajú drobné krištáľové úchytky, aj keď sú vyrobené iba z obyčajného skla. A ak milujete severský štýl, siahnite po tmavom matnom dreve v kombinácii s bielou farbou. Podobne to funguje aj s rámom obrazov alebo zrkadiel. Matná zlatá ako známka luxusu je krásne dopĺňaná jednoduchou čiernou, ktorá tvorí príťažlivé kontrasty.

5. Upgrade úplne zadarmo!

Čo to môže byť? Upracte si. Nemáme na mysli vysávanie a utieranie prachu, ale hĺbkové čistenie vlastných presvedčení a vzťahov, ktoré máte so svojimi vecami. Podľa interiérových dizajnérov by, napríklad, na nočnom stolíku nemali byť viac ako tri veci – lampa, vonná sviečka a pohár s vodou. Túto kombináciu si môžete ušiť na mieru a využiť aj priestor na komode, ktorú možno v spálni tiež máte.

V skrini by nemali byť veci na sebe natlačené tak, že sa nedajú pohodlne vyberať vešiaky. Nuž a štýlové nie sú ani škatule poukladané na skriniach alebo nevzhľadne vsunuté pod posteľ. Takmer nikto z nás v skutočnosti nepotrebuje viac úložného priestoru, potrebujeme iba menej vecí. Ak sa ich nechcete vzdať, tak ich skladujte na správnych miestach. Škatule pod posteľou vymeňte za zásuvky na kolieskach. Objem šatníka zmenšite vákuovými vrecami na sezónne oblečenie. A škatule či košíky zo skríň schovajte do taburetiek s úložným priestorom.

6. Vankúše a prikrývky

Vraciame sa stále k tomu istému poznaniu – najväčší dojem robí v spálni posteľ. V detstve ste si ju nechceli ustlať, na internáte vám stačila farebná deka, ale teraz sa konečne chcete cítiť vo svojej domácnosti príjemne. Investujte preto do jednofarebnej prikrývky a niekoľkých ozdobných vankúšov, ktoré majú rôznorodé obliečky. Alebo naopak – výraznú prikrývku so vzorom doplňte jednofarebnými vankúšmi tón v tóne.

Rovnako ako v móde, aj v oblasti prikrývok a obliečok existuje viacero štýlov, takže nešliapnete vedľa so žiadnou farbou, pokiaľ ju správne doladíte. Trendom sú však neutrálne odtiene béžovej a smotanovej, khaki a tiež námornícka modrá v kombinácii s bielou.

7. Izbové kvety

Zapojte sa do klubu vášnivých pestovateľov izbových rastlín. Aj v spálni nám pomáhajú prečistiť vzduch, pridať farby a život. Začiatočníci by si mali vybrať menej náročné sukulenty, obľúbené „svokrine jazyky“ alebo dracény. Vyhnite sa orchideám a kvitnúcim druhom, ako sú napríklad fialky. Kvety umiestňujte na komody, na samostatné stojany a najmä na okenný parapet, kde budú mať dostatok svetla.

Komerčný článok