Pi. 1. júl 2022

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Ako vybrať vnútorné rolety?

9 min čítania

Vnútorné rolety pre strešné okná ako aj rolety, závesy či žalúzie pre klasické okná vám zabezpečujú súkromie a ochranu pred slnkom. Zároveň sú tiež bytovým doplnkom, preto sú dostupné v najrôznejších farebných prevedeniach. Ak ale neviete, ako si vybrať správny typ rolety, poradíme vám.

Ako vybrať vnútorné rolety
Ako vybrať vnútorné rolety (zdroj: unsplash.com)

Priesvitné alebo zatemňujúce rolety?

Od použitej látky záleží, či je roleta zatemňujúca, alebo čiastočne prepúšťa svetlo. Napríklad do spálne sú vhodné zatemňujúce rolety, ktoré vám zabezpečia úplnú tmu a môžete tak pokojne spať aj keď sa vrátite z nočnej. V obývačke, v predsieni alebo pracovni môžete použiť rolety prepúšťajúce svetlo. Po zatiahnutí bude chránené vaše súkromie a nebude vidno dnu, ale zároveň budete mať dostatok svetla.

Čo sa týka detskej izby, je to na vašom uvážení. Priesvitné rolety sa dajú kombinovať s vonkajšími zatemňujúcimi roletami alebo zatemňujúcimi závesmi. Rolety pre strešné okná môžu byť z jednej strany vybavené reflexnou látkou, ktorá odráža slnečné lúče. Miestnosť sa aj vďaka tomu bude počas leta o niečo menej prehrievať. Kvalitné rolety pre strešné okná sú spravidla zatemňujúce a sú dostupné aj pre staršie typy okien.

Kombinujte rolety a iné tieniace prvky

Vnútorné rolety sa dajú kombinovať aj s inými tieniacim prvkami. Ak sa chcete chrániť pred horúčavami, pomôže zatienenie terasy alebo balkóna. Môžete využiť napríklad rozťahovacie markízy.

Rozťahovacie markízy zastrešia celý priestor a terasa sa vďaka tomu nerozpáli. Ak by ste chceli zatieniť terasu aj zo strán, vhodnejším riešením bude pergola v kombinácii so screenovými roletami.

Ďalšou možnosťou, ako zabrániť prieniku horúčavy do interiéru, sú vonkajšie rolety a žalúzie. Tie dokážu miestnosť celkom zatemniť a zároveň zabránia tomu, aby sa sklá okien rozpálili. Ak sa teda rozhodnete pre priesvitné vnútorné rolety, môžete ich doplniť vonkajšími a získať tak výhody oboch typov.

Komerčný článok