So. 28. nov 2020

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Aké skrinky vybrať do kuchyne

13 min čítania

Zariaďovať si kuchyňu je pre mnohé kuchárky a kuchárov udalosť, ako keď sa malé dieťa dostane do hračkárstva a môže si vybrať, čo sa mu páči. Aby však bola kuchyňa skutočne praktická a neslúžila len očiam pre radosť, treba dobre zvážiť výber kuchynských skriniek.

Aké skrinky vybrať do kuchyne
Aké skrinky vybrať do kuchyne (zdroj: pixabay.com)

Kuchynské skrinky neutrálnych farieb nezunujete

Ako v obliekaní sledujeme najnovšie trendy, tak sa ich snažíme aplikovať aj v našej domácnosti. Je však správne nakupovať podľa aktuálnych trendov aj nábytok? Keď sa nad tým zamyslíme, je oveľa ľahšie vymeniť vázu, textílie či malý stolík ako väčšie či trvácnejšie kúsky nášho zariadenia. Veď sedačku ani kuchynskú linku nekupujeme len na dva roky, ale s úmyslom, aby nám vydržali čo najdlhšie. O to menej výčitiek nás zasiahne, keď si za kvalitný nábytok trochu priplatíme. Uvedomujeme si jeho hodnotu a sme ochotní zainvestovať viac, aby bol výsledok čo najuspokojivejší.
Zachováte však chladnú hlavu, aj keď na vás z každej strany vybiehajú obrázky aktuálnych farebných kombinácií kuchynských skriniek? Čierna je v hre s drevodekorom, tmavomodrá alebo smaragdová sa hodí k bielej, ale je pekná aj sama osebe, najmä s bielymi alebo zlatými úchytmi, tyrkysová či ružová nádherne osviežia kuchyňu, no sú to farby, na ktoré by ste sa vydržali pozerať celé roky?
Čo ak zmeníte jedálenskú zostavu a štýl bývania? Odborníci na interiérový dizajn preto odporúčajú siahať po neutrálnych farbách kuchynských skriniek, ktoré sa hravo prispôsobia každému štýlu a farbám v domácnosti. Radšej sa vybúrte na drobnostiach, ako sú textílie, vázy alebo dózy.

Skrinky do kuchyne na mieru

Keď kuchyňu vyprázdnite, zoberte do ruky meter a zisťujte, aké máte možnosti. Kým predtým ste boli zvyknutí na rovnú linku, možno nastal čas na rohové prevedenie a naopak. Chcete mať horné kuchynské skrinky až po strop alebo vám stačia klasické rozmery? Niektoré domácnosti vrchné skrinky nahradili otvorenými policami.
Dnes nie je problém si vybrať spodné i vrchné kuchynské skrinky na mieru z hotových kuchynských zostáv, ale aj spomedzi ponuky sektorového nábytku. Tu sa možno skutočne vyhrať. Na vrchné kuchynské skrinky, ak vám ostalo miesto pod stropom, sa dajú umiestniť ešte ďalšie, a tak dosiahnete dve veci – viac úložného priestoru a istotu, že nebudete musieť z horných skriniek utierať prach či tam rokmi zbytočne zhromažďovať zbytočnosti.

Priehľadné, nepriehľadné sklo či drevené dvierka na skrinkách v kuchyni?

Pri výbere kuchynských skriniek sledujte aj množstvo políc, ktoré skrinky vo svojich útrobách ukrývajú, no aj ich materiál. Je rozdiel skladovať ťažké taniere na sklenenej a drevenej polici. Dôležité je tiež premyslieť si, či chcete kuchynský riad a taniere skladovať tak, aby boli na očiach, alebo radšej skryté pred zrakmi druhých.
Sklo ako materiál na dvierkach kuchynských skriniek síce kuchyňu rozžiari a zjemní, avšak zároveň si vyžaduje, aby bol za ním udržiavaný poriadok. Sami poznáte svoje zvyky najlepšie.

Text: PR