So. 3. dec 2022

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Ako udržiavať ratanový nábytok ako nový

12 min čítania

Ratanový záhradný nábytok je celosvetovo populárny pretože je praktický, funkčný a zároveň estetický. Mnoho z nás vlastní kvalitne spracovaný a odolný nábytok z umelého ratanu, ktorý celé leto hrdo vystavujeme na svojich terasách. Ako však môžeme zabezpečiť, aby aj počas zimného obdobia zostal nepoškodený a vydržal tak rovnako krásny počas niekoľkých sezón? Ak ste si niekedy položili otázku, čo robiť s vonkajším ratanovým nábytkom počas zimy či upršaného leta (ako bolo toto aj s krúpami), prečítajte si naše užitočné tipy a rady, ako udržať váš ratan ako nový.

Ako udržiavať ratanový nábytok ako nový
Ako udržiavať ratanový nábytok ako nový (zdroj: komerčný článok)

Vonku alebo vnútri?

Najlepším spôsobom ochrany počas nadchádzajúcich chladných mesiacoch je premiestniť nábytok do interiéru. Vonkajší ratanový nábytok môžete počas zimných mesiacov jednoducho použiť vo vnútri a starať sa oň rovnako ako po zvyšok roka. Ak nábytok počas zimy v interiéri nevyužijete, môžete ho uložiť do kôlne, garáže, suterénu, či podkrovia. V prípade, že uloženie nábytku do interiéru nie je možné, je potrebné ho chrániť pred poveternostnými vplyvmi iným spôsobom.

Dôležité je správne zazimovanie

Nech sa už rozhodnete pre zazimovanie vášho ratanu v interiéri alebo v exteriéri, postupujte podľa týchto jednoduchých krokov, ktoré vám pomôžu zaistiť najlepšiu starostlivosť o váš záhradný nábytok:

1. Vankúše očistite, osušte, a pokiaľ ich nepoužívate v interiéri, zabaľte ich do nepremokavého materiálu a skladujte oddelene v úložných boxoch. Vďaka tomu nestratia svoju farbu, a nezdeformujú sa.

2. Vodou a jemným saponátom vyčistite záhradný nábytok a uistite sa, že ste ho dôkladne vysušili mäkkou handričkou. Zazimovanie vlhkého nábytku môže byť náchylné na rôzne druhy plesní.

3. Nábytok zakryte ochrannou plachtou, ktorá ochráni váš nábytok pred vplyvmi počasia. Umelý ratan je síce odolnejší ako ten prírodný, avšak počasie môže byť v jesenných a zimných mesiacoch nevyspytateľné.

Ako udržiavať ratanový nábytok ako nový
(zdroj: komerčný článok)

Od konca jesene do skorej jari je tiež vhodné nábytok dostatočne upevniť a zaistiť, aby nedošlo v prípade silného vetra k poškodeniu ochrannej plachty alebo samotného nábytku. Odporúčame tiež umiestniť nábytok do závetria a nenechávať ho na otvorenom priestranstve. Prijatie vyššie uvedených preventívnych opatrení môže významne predĺžiť životnosť vášho vonkajšieho ratanového nábytku až o niekoľko rokov. Všeobecne platí, že záhradný nábytok z umelého ratanu vyžaduje minimálnu údržbu, čo z neho robí obľúbenú voľbu našich zákazníkov. Za určitých podmienok je preto možné nechať ho vonku po celý rok bez toho, aby ste sa museli obávať jeho poškodenia.

Komerčný článok