So. 13. júl 2024

OKdom.sk

Magazín pre bývanie a moderný domov

Máte doma „rybičky“? Vo vašej domácnosti niečo nie je v poriadku

10 min čítania

Voláme ich všelijako. Švehly, rybičky, strieborný hmyz – v každom prípade ide o drobných a rýchlo pohyblivých chrobáčikov, ktoré nám občas vylezú z toalety, kúpeľne či kuchyne. Ak však pozorujete tohto nepozvaného návštevníka pravidelne, mali by ste začať konať.

Máte doma „rybičky“? Vo vašej domácnosti niečo nie je v poriadku
(zdroj: shutterstock.com)

Čo ich láka

„Rybičky“ sú do domácnosti priťahované rôznymi vecami, tou najčastejšou a najväčšou býva vlhko a často aj s tým spojené plesne. Dôvodom výskytu tohto hmyzu však môžu byť aj staré škatule zo sťahovania, stočené koberce alebo staré látky, ktoré máte dlhodobo niekde v kúte odložené. Vyhovuje im izbová teplota a spomínané vlhko, nasťahovať sa vám teda nemusia len do kúpeľne alebo toalety, ale pokojne ich môžete nájsť v komore, šatníku, knižnici či gauči. Dovnútra sa dostávajú predovšetkým po vodovodných a odpadových rúrach.

Stačí aj lepiaca páska

Ak nechcete hneď siahať po drahých chemických prípravkoch, prípadne máte doma malé dieťa alebo zvieracieho domáceho miláčika, vyskúšajte niekoľko prírodných spôsobov, ako sa týchto drobných nepriateľov zbaviť. Na ich pochytanie stačí aj obyčajná obojstranná lepiaca páska. Nalepte ju po obvode kúpeľne a do druhého dňa máte väčšinu „rybičiek“ pokope. Tento postup môžete dokonca opakovať aj viackrát, podľa toho, či je chytených chrobáčikov veľa, alebo málo. „Rybičky“ neznášajú vôňu cédra – ak by ste sa teda nejako dostali k hoblinám z tohto dreva, stačí ich vysypať po miestnosti a raz za týždeň tieto hobliny meniť. Aplikovať to môžete predovšetkým v neobývaných priestoroch, ako sú vlhké pivnice či sklady.

Všetko výrazné a aromatické

Starým dobrým trikom na chytenie neželaného hmyzu je aj pohárová pasca. Do starého pohára vložte na noc kúsok chleba a ráno jednoducho chrobáčiky z pohára vysypete, pretože síce vlezú dnu, ale von sa im už dostať nepodarí. Odpudzujúce je aj korenie, takže pokojne môžete siahnuť po aromatických vankúšikoch s klinčekmi, škoricou alebo čiernym korením či bobkovým listom. Prenikavú vôňu majú tak isto esenciálne oleje, takže stačí pri umývaní podlahy pridať do vody niekoľko kvapiek levanduľového, mätového, citrusového alebo vanilkového oleja a „rybičky“ by ste mali jednoznačne odplašiť.